TANIO DRUKUJEMY: banery, foldery, książki, gazetki promocyjne. Rawa Maz. ul. Warszawska 6. Tel. 886 400 662, e-mail: biuro@kochamrawe.pl
Karnawał to za mało
Dodał: Artur Gut, 27 Stycznia 2017

Dobiega końca tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia), któremu towarzyszy zaczerpnięte z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian hasło „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. Większość rawian pewnie nawet tego nie odnotowała. I trudno się dziwić, w końcu w niemal jednorodnym wyznaniowo środowisku niełatwo jest wzbudzać emocje przynagleniami do jedności i przebaczenia. Zwłaszcza, że nawet jako katolicy potrafimy się całkiem skutecznie dzielić i nie odczuwamy wielkiego parcia na pojednanie. Jednak w planie długiego trwania, także naszej lokalnej społeczności, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wiążą się z ekumenicznym wysiłkiem ludzi dobrej woli. Po pierwsze, z własnego doświadczenia mogę wskazać, że choćby minimalne zaangażowanie w kwestie jedności chrześcijan sprawia, że poważniej podchodzi się do własnego przeżywania wiary. Po drugie, otwiera ono na różnorodność ludzi, tradycji i opisów świata, mających jednak wspólne zakorzenienie. Pozwala także z większym dystansem traktować wewnętrzne różnice lub napięcia we własnym Kościele. 


Wskutek wydarzeń wojennych, w szczególności polityki okupacyjnej Niemców, a następnie działań władz komunistycznych pod naciskiem sowieckich dyspozycji, Rawa stała się miastem, które zapomniało o swej niegdysiejszej różnorodności etnicznej i wyznaniowej. Cerkiew, która stała w miejscu późniejszego gmachu Banku PKO została zniszczona jeszcze w okresie międzywojennym, jako pozostałość dominacji rosyjskiej czasu zaborów (jednak na cmentarzu komunalnym wciąż łatwo znaleźć nagrobki z prawosławnym krzyżem). W czasie wojny w latach 1939-1942 Niemcy wymordowali, wywieźli do obozów koncentracyjnych lub skłonili do ucieczki większość rawskich Żydów. Z kolei po wojnie podejmowano działania przeciw lokalnej mniejszości niemieckiej. Ten ostatni temat nie został nawet do dziś rzeczowo opisany. Tymczasem bezpośrednio po wkroczeniu oddziałów Armii Czerwonej w okolicach Rawy zdarzały się mordy na miejscowych Niemcach. Inni kierowani byli do obozów pracy, tak w Polsce (Sikawa na obrzeżach Łodzi), jak w Związku Sowieckim. Taki los przypadł w udziale pastorowi Arnoldowi Hammermeisterowi, który posługiwał w Rawie 16 lat, od 1929 roku. W końcu stycznia 1945 roku wraz z wieloma innymi mężczyznami, członkami zboru luterańskiego w wieku od 18 do 60 lat, został wywieziony do obozu pracy w Charkowie (wschodnia Ukraina), po dwóch latach zaś przeniesiony został do obozu w Krasnojarsku na Syberii. Przeżył, został zwolniony w 1949 roku. Osiadł następnie w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w okolicach Rostocku (Meklemburgia), gdzie dopiero w kolejnym roku dołączyła do niego żona z najmłodszym synem, zwolnieni z obozu w Polsce. Tymczasem nikt z rawian nie zarzucał pastorowi niegodnego zachowania w czasie okupacji niemieckiej. Pozostawał w dobrych stosunkach z księżmi katolickimi, a nawet z rawskim rabinem. Jego syn Arved Hammermeister przytoczył mi na potwierdzenie tego własne wspomnienie, iż przed wojną tutejszy rabin ofiarowywał pastorowi na Wielkanoc macę w geście szacunku. Ten sam urodzony w Rawie Arved Hammermeister zauważył trzeźwo, że gdy miasto było ostrzeliwane i bombardowane, tak przez wojska niemieckie, jak sowieckie, pociski nie wybierały, czy trafić w Polaków, czy w Niemców, dobytek jednych, czy drugich. Utożsamienie ewangelików z Niemcami przyniosło natomiast ten skutek, że większość rawian z trudem uświadamia sobie, że co prawda skromna liczebnie, to jednak wspólnota luterańska przetrwała w Rawie i wydaje się rozwijać, podejmuje coraz to nowe inicjatywy, aby zaprezentować się mieszkańcom miasta i włączyć w miejscowy obieg społeczny i kulturalny.

W ubiegłym roku na zaproszenie dziekana rawskiego, ks. prałata Bogumiła Karpa, w trakcie ówczesnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan po raz pierwszy w rawskim kościele katolickim słowo do wiernych wygłosić mógł luteranin – diakon Halina Radacz, która jest odpowiedzialna za rawską parafię ewangelicko-augsburską od 2014 roku. Za tę sposobność pani Halina podziękowała ks. Bogumiłowi publicznie w czasie „dialogu ekumenicznego”, który w październiku ubiegłego roku miał miejsce w siedzibie Fundacji im. dr. E. Otto z inicjatywy Klubu Miła 4. Miałem przyjemność poprowadzić to spotkanie. Jako organizatorowi przyświecała mi myśl, że nie przyniesie owoców ekumenizm sprowadzony wyłącznie do okazjonalnych i oficjalnych spotkań w murach świątyń. Żeby się lepiej poznać, polubić i współpracować, trzeba rozmawiać. I dobrze jest to robić także w miejscach neutralnych, a willa przy Miłej 4 nadaje się do tego wyjątkowo dobrze. W czasie spotkania, które odbywało się w kontekście 1050. rocznicy chrztu Polski i nadchodzącej 500. rocznicy reformacji, biorący w nim udział o. dr Adam Strojny CCN polecił zebranym lekturę wydanej w ubiegłym roku książki „Na początku był Chrystus”. Jest to zapis rozmów, jakie na przełomie 2015 i 2016 roku z pomocą dziennikarzy Jakuba Dratha i Janusza Poniewierskiego przeprowadzili biskupi trzech spośród wspólnot chrześcijańskich obecnych w Polsce: bp Grzegorz Ryś z Kościoła Rzymskokatolickiego, bp Marcin Hintz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i bp Jerzy Pańkowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kiedy czytałem tę książkę w listopadzie, byłem zaskoczony, że rozwija te same wątki, które podjęliśmy w rozmowie z dk. Haliną Radacz i o. Adamem Strojnym. Warto przytoczyć choćby uwagę bpa Mintza, że „niewiele wart byłby ekumenizm, któremu chodziłoby wyłącznie o niezrozumiałe dla ogółu dywagacje teologiczne, a nie o praktykę dnia codziennego”. Tenże sam biskup luterański odnosząc się do wypowiedzi papieża Franciszka podkreślającego, że ekumenizm to nie tylko wzajemna wiedza o sobie, ale także wymiana darów duchowych, stwierdza na kartach przywołanej książki: „Na pewno nie wystarcza do tego organizowany raz w roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To dobra inicjatywa, niemniej jest ona czymś w rodzaju ekumenicznego karnawału”. Z mojej perspektywy już jednak samo zdobycie wiedzy o sobie nawzajem, poznanie tradycji innych wyznań, tego co dla nich ważne, jest wyzwaniem. Sądzę też, że czy tego chcemy, czy nie chcemy, w kolejnych dekadach będziemy musieli konfrontować się w Polsce, a pewnie i w Rawie, z coraz większą liczbą cudzoziemców, w tym imigrantów. Może zatem „odpomnienie” innych tradycji wyznaniowych i narodowych, które współtworzyły naszą historię lokalną na przestrzeni wieków oraz zainteresowanie się ich obecną kondycją, nawiązanie znajomości, byłoby dobrym ćwiczeniem z przełamywania uprzedzeń, oswajania się z różnorodnością i życiem obok nas ludzi innych narodowości, innych kultur, innych religii.

Na zdjęciu dk Halina Radacz i o. Adam Strojny CCN. fot. Anna Kraćkowska "Głos Rawy".

Artur Gut

Społeczność internetowa
Galeria
«
1234
»
Pokaz Talentów Gimnazjum nr 2

Reklama
Authentic Cheap Jordans Cheap Jordans For Women Cheap Jordans For Kids Cheap Authentic Jordans Cheap Jordans For Women Cheap Jordans For Kids Cheap Authentic Jordans Cheap Jordans For Sale Cheap Jordan Sneakers Cheap Jordans From China Cheap Jordans For Women Cheap Jordans For Kids Cheap Kids Jordans Cheap Jordans For Boys Kobe Bryant Black Mamba Cheap Kevin Durant Shoes Nike Roshe Run Dames Goedkope Nike Air Max Nike Air Max 1 Goedkoop Nike Free Run 5.0 Dames Nike Free Run Heren Nike Roshe Run Dames Zwart Nike Roshe Run Kopen Nike Roshe Run Blauw Nike Roshe Run White Asics hardloopschoenen Goedkope Nike Air Max Goedkope Nike Air Max 1 Nike Air Max Dames Nike Air Max Heren Nike Free Run Dames Nike Free Run Heren Nike Free Run Kids Nike Roshe Run Dames Nike Roshe Run Kopen Nike Roshe Run Heren New Balance 574 Dames New Balance Sneakers Nike Air Max 1 Dames Nike Air Max 2014 Dames Nike Air Max 90 Dames New Balance Dames New Balance 574 Nike Air Max 1 Heren Nike Air Max 2014 Heren Nike Air Max 2015 Dames Nike Air Max 2015 Heren Nike Air Max 90 Heren Nike Flyknit Air Max Dames Nike Flyknit Air Max Heren Nike Free Run Heren Nike Roshe Run Blauw Dames Nike Roshe Run Blauw Heren Nike Roshe Run Heren Nike Roshe Run Roze Nike Roshe Run Zwart Dames Nike Roshe Run Zwart Heren Nike Free Run Dames