TANIO DRUKUJEMY: banery, foldery, książki, gazetki promocyjne. Rawa Maz. ul. Warszawska 6. Tel. 886 400 662, e-mail: biuro@kochamrawe.pl
Co(ś) się zmieniło?
Dodał: Wojciech Kubicki, 12 Lutego 2016

"Czasami mam wrażenie, że najtrudniejszą decyzją podjętą rzecz Dariusza Misztala było… zwolnienie swojego zastępcy. Postawienie na tym stanowisku własnego szwagra stało w takiej sprzeczności z przedwyborczymi obietnicami o walce z nepotyzmem, że nawet duża cześć głosujących na Misztala poczuła się nieswojo. Rozumiem wdzięczność wobec autora własnego sukcesu niewątpliwego „rozdającego” w rawskim środowisku prawicowym, ale… niesmak pozostaje" - pisze Wojciech Kubicki w swoim podsumowaniu pierwszego roku pracy burmistrza Dariusza Misztala. Kliknij i przeczytaj cały tekst.

Będę robił karierę w polityce. W każdym innym interesie duża konkurencja.
A w polityce dureń na łapowniku i złodziejem pogania. Łatwo się wybić.

A. Sapkowski: Pani Jeziora

Od wyborów samorządowych minęło już 14 miesięcy. Czy to wystarczający czas, aby oceniać nowe władze. Może nie należy jeszcze definitywnie kogoś skreślać czy wychwalać pod niebiosa, ale można chyba pokusić się o próbę analizy poczynań, które przecież mówią wiele o tym, jak mogą wyglądać kolejne lata. Sama władza zresztą uznała, że warto się „pochwalić”. Zostawmy jednak tę próbę udowodnienia, że coś się robiło na boku. Wszak nie od dzisiaj wiadomo, że „każda liszka swój ogonek chwali”. Ponieważ jednak właściwie żadne z lokalnych mediów nie podjęło próby rzetelnego podsumowania pierwszego roku pracy nowego burmistrza i znacznie zmienionej rady miasta, spróbuję przedstawić swoją ocenę. 

Rzecz jasna spotkam się zapewne z zarzutem braku obiektywizmu. Nic w tym dziwnego, byłem przecież kontrkandydatem obecnego burmistrza. Właśnie dlatego zdecydowałem się zabrać głos. Wiele osób, które pomagały mi w kampanii i wielu tych, którzy oddali na mnie głos namawiało mnie, aby nie wycofywać się z publicznej dyskusji. Pomimo że przebywam obecnie ponad 5 tysięcy kilometrów od Rawy Mazowieckiej, nie przestałem interesować się życiem naszego miasta. Nie emigrowałem przecież na stałe. Wrócę po zakończeniu kontraktu i chciałbym, aby Rawa Mazowiecka nie wyglądała wtedy gorzej niż przed rokiem. Spróbuję być obiektywny, ale pewnie mi się to nie uda. 

Myślę, że te kilkanaście miesięcy dało nam odpowiedź na jedno pytanie na pewno. Czy Dariusz Misztal był dobrze przygotowany do roli, jakiej się podjął? Ja nie wiem, czy mój niegdysiejszy kolega czytał powieści Andrzeja Sapkowskiego, ale cytat, który uczyniłem mottem tego tekstu jest, moim zdaniem, odpowiedzią na powyższe pytanie. Tylko błagam, zwłaszcza moich adwersarzy, czytajcie ze zrozumieniem!

Do rzeczy zatem. 

Mówi się, że w polityce te najtrudniejsze rzeczy powinno zrobić się w ciągu pierwszego roku kadencji. Później cierpliwość i zaufanie wyborców już tylko spada. Jeżeli tak jest rzeczywiście, to obecnie rządzący dość ciekawie rozpoczęli. Słowem kluczem przez kilka pierwszych miesięcy pracy był „audyt”. W wyniku tego, odrobinę mitycznego audytu, zwolniono jedną pracownicę urzędu miasta i kierowcę. Prezesów spółek, ich rady nadzorcze oraz dyrektora muzeum wymieniono już bez audytu. Wynikiem tych działań są sprawy w sądzie – jedna już zakończona werdyktem dla urzędu miasta dość kompromitującym. Stwierdzenie, że „czasem trzeba kogoś zwolnić” też może przejść do annałów rawskiej polityki lokalnej. Nie neguję prawa burmistrza do dobierania sobie współpracowników, jednak w tak małej społeczności, jaką jest Rawa Mazowiecka styl tych działań też się liczy. Czasami mam wrażenie, że najtrudniejszą decyzją podjętą rzecz Dariusza Misztala było… zwolnienie swojego zastępcy. Postawienie na tym stanowisku własnego szwagra stało w takiej sprzeczności z przedwyborczymi obietnicami o walce z nepotyzmem, że nawet duża cześć głosujących na Misztala poczuła się nieswojo. Rozumiem wdzięczność wobec autora własnego sukcesu niewątpliwego „rozdającego” w rawskim środowisku prawicowym, ale… niesmak pozostaje. Swoją drogą słyszę, że talenty byłego wiceburmistrza zostały wreszcie nagrodzone stosownym stanowiskiem (gratuluję!). W całej sprawie z „Wickiem” pocieszające jest to, że burmistrz mimo wszystko nie pozostaje całkowicie głuchy na głosy krytyki. Późno bo późno, ale wnioski wyciągnął. 

Zwalniali, ale i zatrudniali. Nie będę oryginalny, ale muszę powtórzyć zarzuty stawiane burmistrzowi na portalu społecznościowym. Prezes z Warszawy, doradca z Łodzi, prezes ze Skierniewic, doradca z Białej Rawskiej, wiceburmistrz ze Skierniewic, kierownik basenu spoza Rawy, członkowie rad nadzorczych również, o zarządcy muzeum już i nie wspomnę (nie pamiętam skąd do nas przybył, ale czytam, że lubi pracować na dwóch etatach.). Biedne to nasze miasto – zero fachowców. To nie robi dobrego wrażenia, panie burmistrzu. Źle się będzie dalej rządziło miastem, w którym nie znajduje pan ludzi godnych zaufania. Wietrzenie wszędzie spisków i układów to droga co najmniej niepewna.

Nie chcę „znęcać się” przypominając obietnice wyborcze. One zawsze przecież, jak powiedział jeden z prominentnych członków partii pana burmistrza, są „i uproszczone i przesadzone”. Niemniej ludzie pamiętają i „pracę dla rawian”, i „ratowanie szpitala” i „ściąganie inwestorów” i „lekarza w każdej szkole” i „centrum historyczne na rawskim zamku” i wiele innych.

Inwestorów nie widać, szpital w zapaści, praca jak wyżej. Na spotkaniu podsumowującym rok pracy pan burmistrz mówił, że „nie wiedziałem, że się nie da”. No właśnie. Niektórych rzeczy się nie da, ale uczciwość nakazywałaby widzieć o tym wcześniej. Przeciętny mieszkaniec Rawy niekoniecznie musi wiedzieć, że miasto nie może finansować szpitala, ale kandydat na burmistrza powinien. Przysłowiowy Kowalski nie musi orientować się w skomplikowanym systemie zarządzania oświatą w Polsce, ale kandydat Misztal już powinien. Jeżeli nie wie, to może być później posądzany o celowe wprowadzanie w błąd.

Coś się jednak udało w ostatnim roku zrobić. Co? Sprawnie dokończono proces inwestycyjny w ulicach Mszczonowskiej i Białej. Nie zepsuto planowanego wprowadzanie systemu e-oświata, kontynuowana jest, tak wcześniej krytykowana rewitalizacja, a właściwie planowanie rewitalizacji i… tak jest sukces całkowicie samodzielny nowej władzy – zakupiono i postawiono słupy ogłoszeniowe. Brawo! Zupełnie poważnie mówiąc sukcesem jest chyba to, że udało się nie zepsuć sprawnie działającej oświaty, nieźle prosperującego OSiR-u, miasto nadal jest sprzątane, ciepła woda w kranach, chociaż ciągle droga, ale płynie. O wynikach spółek zarządzanych przez nowe osoby dowiemy się zapewne już niedługo. Życzę szczerze, aby były lepsze niż przed rokiem czy przed dwoma laty.

Często dalekosiężne plany władzy, nawet jeżeli o nich się nie mówi, widoczne są w uchwalanym planie finansowym. Niektóre zadania trzeba wszak przygotowywać nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Tegoroczny budżet Rawy Mazowieckiej jest skromny. Budowa dwóch dróg, kawałka chodnika, remonty w szkołach. Nie zaciągamy żadnych pożyczek i kredytów, staramy się za to spłacać poprzednie. Nawet najbardziej ambitne zadanie, czyli budowa bloku socjalnego, zaplanowane jest do finansowania ze środków własnych. Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko zapis tymczasowy, bo przecież środki do pozyskania w budżetach marszałkowskich i nie tylko są, trzeba tylko po nie umieć sięgnąć. 

O co mam pretensje, ktoś zapyta. Dobrze, że nie zadłużają się. Niby tak, tylko takie miasto jak Rawa nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru dużej inwestycji. Musi sięgać po środki zewnętrzne. Wszyscy dookoła tak robią. Środki unijne będą niedługo rozdysponowane. Jak nie weźmiemy ich w ciągu dwóch lat, to nie weźmiemy ich nigdy. A w budżecie nie widać wyraźnych przygotowań do pozyskiwania środków zewnętrznych. Jest oczywiście zapis o „opracowaniu dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków aplikacyjnych dotyczących rewitalizacji miasta”. Tylko czy to czasami nie za mało i nie za późno? Czas pokaże. 

Na zakończenie jeszcze kilka uwag na temat nowej rady miasta. Grupa radnych będąca przez 12 lat zwolennikami poprzedniego burmistrza z trudem chyba odnajduje się w roli opozycji. Wiedzą oni zresztą od dawna to, czego nie widzieli nowo wybrani. Mianowicie, że rola radnego w naszym porządku ustrojowym jest dość ograniczona, żeby nie powiedzieć fasadowa. Prawdziwa i realna władza spoczywa w rękach burmistrza. Przewodniczący Rady jest jego notariuszem na dobrą sprawę a pojedynczy radny nie może praktycznie nic. O, przepraszam może wnosić interpelacje i pytania. Czasami nawet ktoś na nie odpowie. Grupa radnych natomiast może wnieść projekt uchwały i to jest realne uprawnienie. Pytam więc – ile projektów uchwał wnieśli obecni radni? Czy zostały uchwalone? Kto je wniósł? Wiem, że to pytania odrobinę złośliwe, znam przecież realia zasiadania w radzie, ale może właśnie tak uda się niektórym uświadomić rolę radnego. Sam jestem zwolennikiem raczej zmniejszenia liczby radnych o połowę i nadania im wówczas o wiele większych uprawnień, przede wszystkim kontrolnych w stosunku do burmistrza. 

Takiej właśnie, rzetelnej kontroli poczynań burmistrza, jego zastępcy i jego urzędników brakuje w Rawie Mazowieckiej, nie od roku zresztą. Panie i panowie radni, skoro nie macie formalnej możliwości kontrolowania, to spróbujecie chociaż porządnie informować swoich wyborców o tym, co robią władze. Lokalne media tylko czekają przecież na Wasze oświadczenie, interpelacje, zapytania – nie tylko na zdjęcia ze składania kwiatów i uświetniania swoją obecnością rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. 

A motto tego tekstu dedykuję wszystkim „robiącym w lokalnej polityce” – nie tylko burmistrzowi.

Osobista uczciwość to zaledwie punkt wyjścia do działalności politycznej. Ważny, ale nie jedyny warunek długotrwałego sukcesu. Tym bardziej, że liczne przykłady uczą, iż ta „pierwotna” uczciwość ma tendencje do ulatniania się wraz z wagą sprawowanej funkcji.

Wojciech Kubicki

Zobacz WIDEO, w którym burmistrz Dariusz Misztal podsumowuje 2015 rok>>>

Społeczność internetowa
Galeria
«
1234
»
Pokaz Talentów Gimnazjum nr 2

Reklama