Categories Powiat Rawski

Razem łatwiej jest pomagać! Trwa kolejna edycja Szlachetnej Paczki w powiecie rawskim

Rozmowa z Agatą Popowicz, rawskim liderem Szlachetnej Paczki w okręgu rawskim.

KochamRawe.pl: Jeśli znamy kogoś potrzebującego pomocy, albo ktoś z naszych Czytelników pomocy potrzebuje, to czy może się zgłosić do Szlachetnej Paczki, licząc, że otrzyma pomoc? Jak to zrobić?

Agata Popowicz: Znalezienie rodzin, które podpiszą zgodę, a tym samym wstępnie zostaną zakwalifikowane do projektu, to zadanie lidera. Działania takie miały miejsce już pod koniec sierpnia. Jako lider nawiązałam współpracę z gminnymi i miejskimi ośrodkami pomocy społecznej z całego powiatu rawskiego. Pracownicy socjalni poprzez wypełniony formularz zgłaszali rodziny, które ich zdaniem potrzebują pomocy. Rodziny były również zgłaszane przez kuratorów społecznych, psychologów szkolnych a także przez osoby prywatne. Obowiązuje tu zasada, że żadna rodzina nie zgłasza się do projektu sama. Można powiedzieć, że proces zgłaszania rodzin trwa nadal, gdyż ostatnie spotkanie wolontariusza z rodziną może odbyć się 2 grudnia. Na dzień dzisiejszy jednak nie wszystkie zgłoszone rodziny zostały odwiedzone. Przyczyna jest prosta. W tej edycji brakuje wolontariuszy. Drużyna SuperW liczy 13 osób. Odwiedziliśmy 49 rodzin, 38 zostało włączonych do projektu. Biorąc pod uwagę obszar w jakim działamy, trudno się dziwić, że wolontariusze nie decydują się na to, abym przydzieliła im kolejne rodziny. Docierają do nich własnymi samochodami a jaka jest cena paliwa wszyscy wiemy.

Co powinny zrobić osoby lub firmy, które pragnął przygotować przedświąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny?

Razem łatwiej jest pomagać! Działanie w grupie – w szkole, w pracy, ze znajomymi – daje przestrzeń do podzielenia się obowiązkami, wspólnej mądrej pomocy i do wartościowej integracji. Przede wszystkim to okazja, żeby wspólnie zrobić coś dobrego. Pomoc przygotowywana w firmach, szkołach i instytucjach to ponad 40% wszystkich paczek! Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkim potrzebującym rodzinom.  Przygotowywanie paczki w szkole lub przedszkolu, to lekcja dla młodego pokolenia o empatii i otwartości na drugiego człowieka, który mimo że jest zupełnie obcy – jest ważny. To też nauka o tym, że każdy z nas ma wpływ na otaczający świat.

Dzieci i młodzież przygotowując pomoc dla konkretnej rodziny, mają możliwość realnie zmienić jej losy. Działanie w szkolnej paczce to także okazja do zajęć praktycznych, podczas których młodzi zaobserwują, że “dobro to wynik dzielenia”. Jak przygotować szlachetną paczkę w szkole, przedszkolu lub innej przestrzeni edukacyjnej czy w firmie?

Już na początku do działania warto zaprosić całą społeczność szkoły/przedszkola, firmy: nauczycieli, uczniów, rodziców, opiekunów, przyjaciół placówki, pracowników. Następny krok to ustalenie, czyje dane zostaną wpisane  w formularzu wyboru rodzin – musi to być osoba pełnoletnia! Na jego/jej adres e-mail trafią wszystkie informacje dotyczące wybranej rodziny. To z tą osobą będzie kontaktował się też wolontariusz.

Następnie na stronie www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny trzeba wybrać rodzinę/rodziny, którym chce się pomóc. Należy też oszacować w przybliżeniu, jakie są  możliwości  firmy czy szkoły – będziecie w stanie odpowiedzieć na potrzeby samotnej matki z pięciorgiem dzieci, a może pomożecie samotnej seniorce/seniorowi? Im więcej osób zaangażowanych – tym większą pomoc będzie można przygotować!   Warto się też zastanowić nad podziałem obowiązków – kto będzie dbał o bieżące przekazywanie informacji, kto zadba o zbiórkę produktów/pieniędzy, kto dokona zakupów, jeśli takie będą konieczne, kto zorganizuje pakowanie, a kto zadba o dostarczenie paczki do magazynu.

Paczkę należy skompletować zgodnie z listą potrzeb rodziny. Pamiętać należy, że najważniejsze  jest zrealizowanie tych trzech potrzeb, które w opisie zostały wskazane jako kluczowe.  Następnie można przystąpić do pakowania rzeczy. Najlepiej tak, by można było je bezpiecznie przetransportować do magazynu (małe pudełka). Warto zadbać o świąteczne dekoracje! W Weekend Cudów – 10-11 grudnia –  należy zawieźć paczkę do magazynu.  Dokładną datę i godzinę dostarczenia paczki należy ustalić z wolontariuszem.

Po Weekendzie Cudów wolontariusz prześle darczyńcy szczegółową relację z wręczenia paczki rodzinie tzw. „prezent dla darczyńcy”. Jako szkoła/przedszkole czy firma otrzymacie specjalny certyfikat za udział w Szlachetnej Paczce. Można go potem powiesić na honorowym miejscu i czerpać przyjemność ze wspomnień z udziału w akcji Szlachetna Paczka.

O co najczęściej proszą rodziny i o czym powinniśmy pamiętać przygotowując taką paczkę?

Należy pamiętać że Szlachetna Paczka to nie tylko pomoc materialna. Osoby potrzebujące otrzymują wsparcie materialne i dzięki temu czują się zauważone i ważne. Paczka ma być dla nich umocnieniem w zmaganiach z trudami życia codziennego, przywróceniem nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi.  Przekazując rodzinie paczkę, pokazujemy jej, że nie jest sama ze swoimi problemami. Naszym celem jest to, by paczka była impulsem do zmiany w życiu rodziny. Pomoc przygotowana jest tak, aby dała trwały efekt. Wspieramy też rodzinę w odkryciu własnego potencjału i drogi do wyjścia z trudnej sytuacji. Często podpowiadamy jak wyjść z trudności.

Podczas rozmowy z wolontariuszami członkowie rodziny opowiadają o problemach z jakimi się zmagają. Wskazują też najpotrzebniejsze rzeczy, które chciałyby otrzymać. Najczęściej jest żywność z długim terminem przydatności do spożycia  i środki czystości.  Zdarzają się, że ktoś nie ma pieniędzy na leki lub nie ma za co kupić zimowej kurtki czy butów. Są też prośby o opał czy meble, na które rodziny nie stać. Potrzeby rodzin są naprawdę bardzo różne, zdarzają się sytuacje, że wolontariusze nie mają na czym usiąść, bo starsza pani ma tylko jedno krzesło.

Przygotowując paczkę należy pamiętać, że produkty podarowane rodzinie powinny być dobrej jakości. Jeśli np. przekazujemy używaną odzież to powinna być czysta i w rozmiarze jaki został wskazany przez wolontariusza. Niestety, zdarzały się sytuacje, że paczka wyglądała, jakby darczyńca sprzątał dom przed świętami i oddał zbędne, często brudne i stare rzeczy. Oddajmy takie ubrania, jakie sami chcielibyśmy dostać, a zabawki takie, jakie chcielibyśmy ofiarować swojemu dziecku. Pamiętajmy, Szlachetna Paczka jest po to, żeby pomagać, a nie aby upokarzać.

Ilu wolontariuszy w tym roku pracuje na rzecz Szlachetnej Paczki?

Wolontariat w Szlachetnej Paczce jest wymagający, ale też daję satysfakcję, bo efekty zaangażowania można doświadczyć bardzo szybko. Rola wolontariusza zaczyna się rekrutacją, następnie odbywają się szkolenia. A potem SuperW wchodzi w życie ludzi, których dotknęła bieda czy tragedia. Poznaje ich historię, stara się o poprawę ich losu. Co ciekawe, przez ostanie 11 lat najczęściej trafiali do mnie ludzie mocno zajęci. Oni czuli, że czas poświęcony na Paczkę jest wartościowy i efektywny. To zaangażowanie, które daje radość i satysfakcję.

W tej edycji Szlachetnej Paczki pracuje mało wolontariuszy. Drużyna liczy 13 osób i jest w niej tylko jedna nowa osoba. 12 osób to tzw. weterani. W sumie przeprowadziłam 5 rozmów z kandydatkami. Tylko jedna osoba zdecydowała się pojechać na szkolenie i podpisać umowę dotyczącą pracy w charakterze wolontariusza Szlachetnej Paczki.

Na dzień 20 listopada 35 rodzin znalazło darczyńcę. Darczyńcami są osoby prywatne, szkoły przedszkola, firmy z Rawy oraz z innych miejscowości.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author