Kto powinien studiować projektowanie mody?

Projektowanie ubioru to ciekawy i wyjątkowy kierunek studiów, idealny dla osób uwielbiających tworzyć ubrania nowoczesne, nietuzinkowe, takie, których na próżno szukać w licznych sieciówkach. Celem kształcenia jest zamiana studenta z pasją w designera o wysokich kwalifikacjach, który doskonale zrozumie i co najważniejsze będzie umieć wykorzystać uwarunkowania dotyczące wzornictwa.
Projektowanie ubioru – dla kogo będzie to idealny kierunek kształcenia?
Studia projektowanie mody to najlepsza ścieżka edukacyjna dla osób, które chcą stworzyć swoją własną markę modową, a tworzenie ubrań jest dla nich najlepszym sposobem na życie. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to kierunek, na którym każdy będzie się dobrze czuł i z chęcią chłoną nową wiedzę. Studia projektowanie mody dedykowane są przede wszystkim osobom o ogromnej wyobraźni, przynajmniej podstawowych umiejętnościach plastycznych oraz dużej cierpliwości. Po trzech latach studiach licencjackich i obronie pracy absolwent może używać tytułu zawodowego licencjata. Kolejny etap studiów to studia magisterskie trwające przez dwa lata. Po ich ukończeniu i obronie dyplomu student uzyskuje tytuł zawodowy magistra sztuki.
Czego można nauczyć się na kierunku projektowanie mody?
Studia projektowanie mody opierają się przede wszystkim na przedmiotach projektowych. Zajęcia organizowane są w różnych pracowniach, w zależności od uczelni i dokładnego programu nauczania. Studenci mogą liczyć na warsztaty między innymi w pracowniach ubioru, obuwia i galanterii skórzanej, ubioru dziennego, projektowania kostiumu scenicznego, pracowni ubioru sportowego i specjalistycznego czy pracowni bielizny. Co ważne, kierunek ten opiera się przede wszystkim na zajęciach praktycznych, cześć teoretyczna została tu ograniczona do niezbędnego minimum. Liczne warsztaty krawieckie, dziewiarskie czy obuwia i galanterii skórzanej uczą studentów praktycznego podejścia do tworzenia odzieży i dodatków. Na niektórych uczelniach realizowane są również laboratoria fotograficzne oraz warsztaty komputerowe. Warto jednak wiedzieć, że studia projektowanie mody to nie tylko przedmioty typowo projektowo-specjalizacyjne. Kształcenie tu jest bardzo wszechstronne, dlatego w czasie edukacji student nabiera wielu bardzo różnych umiejętności, które będą mu niezwykle przydatne, jeżeli swoje życie zawodowe zwiąże z projektowaniem odzieży. Jeżeli chodzi o stronę teoretyczną, to studenci mają zajęcia między innymi z historii sztuki (z oczywistych względów najwięcej zajmuje historia ubioru), filozofii, malarstwa, rysunku czy podstaw kompozycji lub fotografii.
Artykuł sponsorowany