Gmina Rawa: Rekonstrukcja historyczna zrzutu broni w Kurzeszynie
3 września na polach Kurzeszyna byliśmy świadkami podróży do 1943 roku, podczas której mieszkańcy mogli poczuć całą paletę emocji od strachu, poprzez niepokój, zwątpienie, wzruszenie, a skończywszy na poczuciu wielkiego honoru i dumy z odwagi oraz poświęcenia naszych przodków.
W trakcie inscenizacji nie zabrakło m.in. rekonstruktorów i statystów niesamowicie zaangażowanych w swe role, budzącego mocniejsze bicie serca przelotu samolotu, autentycznych pojazdów wojennych, wiejskiej scenografii, efektów specjalnych oraz bardzo dobrej narracji. Rekonstrukcja historyczna została poprzedzona uroczystą Mszą Św.
W miejscowym kościele z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej, złożeniem kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów, a także odsłonięciem patriotycznego muralu na budynku Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie.
Historia, którą można by było wykorzystać jako gotowy scenariusz filmu, miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1943 r. To właśnie wtedy został odebrany zrzut broni przez miejscowy oddział AK, złożony z mieszkańców Kurzeszyna, pod dowództwem podch. Mariana Gajdowicza.
Na miejsca zrzutów wybrano pole o prostokącie 1000 x1500 m z dala od domów i zabudowań, gdzie nie przechodziły drogi. Pola były w miarę równe, bez pojedynczych drzew i linii elektrycznych z uwagi na wypadek konieczności lądowania samolotu.
Teren zrzutowiska od strony Rawy Mazowieckiej oraz Skierniewic zabezpieczały oddziały z terenu całego powiatu rawskiego.
Partyzanci z Kurzeszyna i Raducza ukryli ładunek w wykopanych na polu rowach. Po wielu perypetiach broń trafiła do Warszawy. 2 lipca 1943 roku Niemcy otoczyli wieś. Zatrzymali 38 osób. Wyławiali bezbłędnie członków oddziału partyzanckiego, a przy okazji zwykłych mieszkańców wsi. Zatrzymani zostali postawieni pod ścianą organistówki. Miano na nich wykonać egzekucję, ostatecznie odstąpiono od tego zamiaru. Zostali wywiezieni do Tomaszowa Maz., a następnie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Partnerami projektu “W hołdzie rawskim bohaterom” byli:
- Gmina Rawa Mazowiecka i Wójt Michał Michalik
- Ochotnicza Straż Pożarnej w Kurzeszynie
- Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej.
Rekonstrukcja lotniczego zrzutu broni została zrealizowana w ramach projektu “W hołdzie rawskim bohaterom”.Dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Gminy Rawa Mazowiecka