Categories Bez kategorii

Jak odbywa się pobieranie faktur z KSeF?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Jest to ogólnopolski system informatyczny, który pozwala przedsiębiorcom wystawiać i otrzymywać faktury ustrukturyzowane w wersji elektronicznej. Warto wiedzieć, że jeżeli już teraz zdecydujemy się na korzystanie z KSeF, możemy liczyć na korzyści podatkowe. Czym cechuje się Krajowy System e-Faktur? Jak odbywa się pobierani faktur z KSeF? O czym trzeba pamiętać?

Krajowy System e-Faktur

KSeF Krajowy System e-Faktur to system komputerowy, który staje się coraz bardziej znany wśród przedsiębiorców. Pozwala nie tylko tworzyć faktury, lecz także je udostępniać i przechowywać w elektronicznej wersji. Co ciekawe, celem programu jest centralizacja procesu rejestracji faktur poprzez umieszczenie ich w jednym miejscu. W efekcie systemy księgowości i fakturowania są połączone z Krajowym System e-Faktur, dlatego uzyskujemy wygodę i bezpieczeństwo w codziennej pracy. Poza tym atutem jest możliwość odbierania faktur przez systemy księgowe, które przeszły już przez KSeF.

Pobieranie faktur z KSeF

Niezwykle ważną kwestią jest tutaj pobieranie faktur z KSeF. Pamiętajmy o tym, że z platformy korzystać mogą nie tylko osoby fizyczne, lecz także inne podmioty. Jak ro zrobić? Konieczne jest uwierzytelnienie przedsiębiorcy w Aplikacji Podatnika KSeF. Dzięki temu założone zostaje konto, z którego będziemy wystawiać i pobierać faktury kosztowe.

Podatnicy z łatwością skorzystają z nowoczesnego systemu po uwierzytelnieniu się w systemie rządowym. Uprawnienia pierwotne są automatycznie przypisane do użytkownika, a w celu autoryzacji wykorzystać można podpis kwalifikowany lub podpis zaufany. W szczególnych przypadkach zgłoszenie dokonywane jest podpisem za pomocą odcisku palca (zawiadomienie ZAW-FA). Podmioty niebędące osobami fizycznymi w takiej wykorzystują np. zawiadomienie ZAW-FA lub elektroniczną pieczęć kwalifikowaną z NIP-em. Okazuje się, że zazwyczaj podatnicy zlecają wystawianie faktur innym osobom. W Krajowym Systemie e-Faktur można nadać takie uprawnienia osobom trzecim, bez względu na to, czy podatnik jest osobą fizyczną, czy też spółką. Jak widać, KSeF daje użytkownikom wiele nowych możliwości.

KSeF a jednoosobowa działalność gospodarcza

KSeF a jednoosobowa działalność gospodarcza to zagadnienie, które interesuje szeroki grono osób. W tej sytuacji skorzystać można z częściowego dokumentowania w KSeF – obecnie decyzja o korzystaniu z systemu jest dobrowolna. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą uwierzytelnić się za pośrednictwem Aplikacji Podatnika KSeF. W tym celu niezbędne jest posiadanie certyfikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Nie bez znaczenia jest, że uprawnionym do wystawiania faktur nie musi być jedynie przedsiębiorca. Jak już wiemy, istnieje możliwość nadania uprawnień osobom trzecim, poprzez wygenerowanie tokena z danymi uprawnieniami. Dzięki temu osoby trzecie mogą wystawiać dokumenty, przeglądać uprawnienia, zarządzać nimi, czy też uzyskują dostęp do faktur. Jeśli otrzymamy wygenerowany token, możemy posiadać dostęp do każdego uprawnienia w jednym czasie. Ponadto, możliwe jest także odbieranie uprawnień za pomocą dezaktywacji tokena.

Podsumowując, warto zauważyć, że Krajowy System e-Faktur za jakiś czas stanie się obowiązkowy dla przedsiębiorców. Obecnie jednak mamy do czynienia z dobrowolnym korzystaniem z systemu, który bardzo szybko został doceniony przez właścicieli większych i mniejszych firm, w tym także jednoosobowych.

Artykuł sponsorowany

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author