Categories Bez kategorii

Co jest potrzebne do wykonania zabudowy izotermicznej?

Zabudowa izotermiczna to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w sektorze transportowym. Odpowiednio przygotowana izoterma pozwoli Ci na bezpieczne przewożenie produktów wymagających specjalnych warunków. Zadaniem tego typu zabudowy jest utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz kontenera. Sprawdź, czego potrzebujesz do wykonania zabudowy izotermicznej i co warto o niej wiedzieć.

Czym jest zabudowa izotermiczna?

Niewątpliwie zabudowa izotermiczna stanowi bardzo chętnie wykorzystywane rozwiązanie w transporcie. Przeznaczona jest do przewozu towarów, które wymagają utrzymania określonych parametrów temperatury i wilgotności powietrza. Konstrukcja izotermy powstaje w taki sposób, aby zminimalizować zjawisko przenikania ciepła z otoczenia zewnętrznego do wnętrza kontenera. Oznacza to, że zabudowa ta latem chroni przed nagrzewaniem się wnętrza, a zimą przed jego nadmiernym wychłodzeniem. Jednocześnie zabudowa izotermiczna nie jest wyposażona w agregat chłodniczy, jednak stanowi podstawę do stworzenia chłodni z jego wykorzystaniem.

Czego potrzebujesz do wykonania zabudowy izotermicznej?

Zabudowa izotermiczna wykonywana jest zazwyczaj na samochodach dostawczych. Kluczem do zachowania efektywnego i bezpiecznego transportu jest staranny dobór komponentów do jej budowy. Poniżej przedstawiono kluczowe elementy, których potrzebujesz do wykonania zabudowy typu izoterma.

Izolacja ścian, dachu i drzwi

Kluczowym elementem są oczywiście ściany, podłoga i dach. Do ich budowy wykorzystuje się warstwowe płyty termoizolacyjne o bardzo dobrych właściwościach i niskim współczynniku przenikania ciepła. Standardem jest stosowanie takich materiałów jak: poliuretan, wełna mineralna, styrodur, PFHP i pianki termoizolacyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto się z nimi zapoznać przed finalizacją zakupu. Materiał powinien być w pełni dopasowany do danego projektu zabudowy typu izoterma.

Wewnętrzna zabudowa ścian

Wnętrza ścian kontenera przewozowego wykłada się materiałami łatwymi w pielęgnacji i czyszczeniu oraz wytrzymałymi. W tym obszarze dobrze sprawdzają się tworzywa sztuczne, w tym m.in. ABS i laminat. Łatwość czyszczenia kontenera po transporcie przekłada się na efektywność jego eksploatacji. Oczywiście nie możesz zapomnieć o drzwiach. One również muszą charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W zabudowach typu izoterma stosuje się drzwi boczne lub tylne drzwi skrzydłowe.

Podłoga w zabudowie izotermicznej

Podłoga powinna być wykonana w taki sposób, aby z jednej strony ograniczała przenikanie ciepła z otoczenia, a z drugiej umożliwiała bezpieczny transport, załadunek i wyładunek. Tu stosuje się dedykowaną wylewkę antypoślizgową lub ryflowaną blachę stalową.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre akcesoria są niezbędne, inne stanowią opcjonalny wybór. W tej kategorii elementów zabudowy typu izoterma znajdują się m.in.: drabinki, klamki, listwy antynajazdowe, półki, mocowania, zawiasy, oświetlenie, trzymacze do drzwi, profile i inne.

Gdzie stosuje się zabudowę izotermiczną?

Zabudowę izotermiczną stosuje się wszędzie tam, gdzie transport wymaga zachowania kontrolowanych i stabilnych parametrów temperatury. Obejmuje to m.in.: świeżą żywność, leki, kwiaty, artykuły cukiernicze, wybrane nawozy, wybrane materiały budowlane czy też elektronikę. Obecnie standardem jest, że firmy transportowe posiadają w swojej flocie pojazdy z zabudową typu izoterma. 

Artykuł sponsorowany

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author