Categories Powiat Rawski

Hazard online w Polsce: liczba entuzjastów gry hazardowej w kraju wzrosła

Hazard online w ostatnich kilku latach zmienił swój oblicze niemalże nie do poznania. Nowe technologie, w tym VR i AI sprawiają, że staje się on jeszcze atrakcyjniejszy. Przez to rośnie również liczba osób uprawiających hazard. Przeczytaj i dowiedz się, co to hazard! 

Hazard online – co to i czym się to objawia?

Zanim przejdziemy do statystyk, warto wspomnieć kilka słów o tym, co to hazard? Termin ten używa się w odniesieniu do gier, w których obstawia się pieniądze. Jak słyszymy na kanale YT Krzysztofa Storyuprawiać hazard oznacza zagrać na pieniądze minimum raz w ciągu 12 miesięcy”.

 

Oczywiście im częściej się go praktykuje, tym większe jest prawdopodobieństwo, że można się od niego uzależnić. Warto więc mieć tego świadomość i obstawiać z głową. Podstawą “zdrowego” hazardu jest też znajomość gier oraz aktualnych promocji w kasynie online. Jeśli więc jeszcze nie wiesz, o czym mowa  – tutaj dowiesz się czym są free spiny

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, czy hazard jest legalny. Odpowiedź na to pytanie zawiera  Ustawa hazardowa, która określa, na jakich zasadach hazard może w Polsce funkcjonować. Jeśli operator działa zgodnie z jej zapisami, działa on legalnie. 

Uzależnienie od hazardu w Polsce – statystyki

Nadużywanie hazardu może wiązać się z uzależnieniem. Jak czytamy w artykule opublikowanym w serwisie Medjol.pl do problemu z poważnym hazardem przyznaje się zaledwie 0,9% populacji, co w Polsce stanowi ok. 30 tys. osób. Dane te dowodzą również, że znacznie częściej patologiczny hazard uprawiają:

  • Mężczyźni w wieku 18-34 lata,
  • Osoby dobrze wykształcone i lepiej zarabiające,
  • Mieszkańcy miast.

 

Co więcej, z badań wynika, że większość graczy oceniają swoją sytuację materialną na dobrą.

Legalny kasyno online: Zmiany upodobań Polaków

W ostatnich latach Polacy coraz częściej uprawiają hazard online. Kasyna internetowe zdefiniowały lokale naziemne, co można zaobserwować w przypadku automatów. Od 2015 roku w Polsce zaczęła spadać częstotliwość grania w nie, aż po 2017 roku osiągnęła ona bardzo niski poziom. Eksperci oceniają, że jest to efektem lepszej sytuacji prawnej oraz nowelizacji ustawy hazardowej.

Ryzyko popadnięcia w uzależnienie

Badania CBOS wykazały również, że mniej osób uprawia hazard nałogowo – a przynajmniej tak uważają sami gracze. Jak czytamy  w raporcie: „W roku 2019 do nałogowego hazardu przyznał się niespełna jeden procent badanych graczy (0,4%)“. Dla porównania warto wspomnieć, że  w 2015 roku do nałogowego hazardu przyznawało się  1,5% ankietowanych, a w 2012 roku – 0,7%.

 

Co ciekawe, mniej osób gra również w sposób ryzykowny. W porównaniu do danych z 2015 roku (4,6%)  szacuje się, że obecnie tylko 3,6% naszych rodaków gra w sposób prowadzący do uzależnienia. Wygląda więc na to, że uzależnienie hazardem stanowi mniejsze zagrożenie niż we wcześniejszych latach 

Mały, ale wciąż problem…

Jak podkreśla serwis Naukawpolsce.plproblem hazardu dotyka nawet 30 tysięcy Polaków”. W artykule padają również słowa Maji Ruszpel, terapeutki uzależnień z Fundacji Inspiratornia, która słusznie zauważa, że “hazard staje się coraz większym wyzwaniem w polityce społecznej i zdrowotnej“. Zdaniem ekspertki jest to spowodowane wzrostem jego dostępności.

 

Podobne tendencje można odnotować także na Zachodzie. W krajach o łatwej dostępności kasyn kryteria patologicznego hazardu spełnia około nawet 5% populacji, czego przykładem jest Nevada w Stanach Zjednoczonych. Z bardzo dużym problemem hazardu zmagają się Chiny, gdzie zyski z szarej strefy szacuje się nawet na 153 miliardów dolarów rocznie. w Europie z największą liczbą osób uzależnionych od hazardu zmagają się Włochy oraz Niemcy – oba z wynikiem 1,3 miliona nałogowych hazardzistów. Kolbe miejsce na podium zajmuje natomiast Wielka Brytania – ok. 300 tys. Osób.

 

Niepokoić może także odsetek nieletnich uprawiających hazard. Jak wynika z badań opublikowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, obecnie nawet 26% niepełnoletnich korzysta z portali hazardowych. Większość z nich korzysta z usług nielegalnych operatorów, którzy nie weryfikują wielu graczy. Dane te mogą jednak napawać optymizmem. Wynik ten jest bowiem nawet o 11% niższy od liczb podanych w raporcie CBOS z 2019 roku (37%).

 

Istnieje więc nadzieja, że w kolejnych latach ta tendencja spadkowa się utrzyma. Aby jednak tak było, operatorzy kasyn online, które są najłatwiej dostępne – muszą być świadomi stwarzanego przez siebie ryzyka. To z kolei przekłada się na weryfikację wszystkich użytkowników oraz wdrażanie AI. Tylko wtedy są oni w stanie skutecznie chronić nieletnich przed popadnięciem nałóg.

 

materiał partnera

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author