Szpital w Rawie Mazowieckiej otworzy pracownię endoskopii z nowym, specjalistycznym wyposażeniem
Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej konsekwentnie rozbudowuje zaplecze diagnostyczne. Po tomografie i rezonansie, w styczniu, otwarty zostanie do użytku pawilon z nowym sprzętem do endoskopii. To dobra wiadomość, szczególnie dla osób z chorobami przewodu pokarmowego.
Oprócz tego, że pracownia zyska nowy budynek, co znacznie ułatwi jej działanie i pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów, to wzbogaci się o nowy sprzęt. Będzie to m.in. nowy aparat do tzw. ERCP (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna).
Co to jest ERCP?
ERCP to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod oceniających drogi żółciowe pod kątem nowotworów, która również umożliwia wykonywanie biopsji w celu badania histopatologicznego. Co ważne, aparat nie służy tylko do diagnostyki, ale również do leczenia. Dzięki ERCP lekarze będą mogli usunąć kamienie z dróg żółciowych i trzustki, poszerzyć za pomocą specjalnych stentów drogi żółciowe (o ile są np. zwężone złogami-kamieniami czy nowotworem) czy założyć protezy, aby udrożnić drogi żółciowe.
– Bardzo cieszymy się, że prace nad nową pracownią endoskopową zbliżają się ku końcowi, ponieważ są nam bardzo potrzebne w leczeniu pacjentów – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Obecnie na tego typu badania musimy wozić pacjentów do Łodzi, co jest złe pod każdym względem, nie tylko finansowym, ale przede wszystkim uciążliwe dla schorowanych pacjentów. W przyszłym roku będziemy wykonywać tę diagnostykę na miejscu. To znacznie skróci czas leczenia osób z powiatu rawskiego cierpiących na choroby przewodu pokarmowego.
Oprócz ERCP w nowym pawilonie szpitala w Rawie Mazowieckiej znajdzie się duoendoskop. Jest to specjalistyczne urządzenie, łączące w sobie cechy gastroskopu i kolonoskopu. Pozwala na jednoczesne badanie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – co ważne z punktu widzenia chorych – w trakcie jednego zabiegu. Dzięki duoendoskopowi będzie można wykryć zmiany patologiczne w przełyku, żołądku, dwunastnicy, jelicie cienkim i grubym podczas jednego badania, co skraca czas badania i zmniejsza dyskomfort pacjenta, zaś szpital nie będzie musiał przeprowadzać dwóch osobnych procedur medycznych.
Duoendoskop ułatwia też stawienie trafnej diagnozy, ponieważ dzięki możliwości obejrzenia całego przewodu pokarmowego lekarz może uzyskać pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta.
Choroby przewodu pokarmowego stanowią coraz większy problem zdrowotny w Polsce, na przykład rocznie w Polsce diagnozuje się około 20 000 nowych przypadków raka jelita grubego. Winne są temu zmieniające się nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej oraz czynniki genetyczne. Najczęstsze choroby przewodu pokarmowego w Polsce choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego, nowotwory jelita, choroba refluksowa przełyku czy choroby wątroby.
Józef Matysiak o sytuacji finansowej Powiatu Rawskiego
Przeczytaj: Pogoda Rawa Mazowiecka na dziś