Categories Powiat Rawski

Szpital w Rawie z jedną z najnowocześniejszych pracowni diagnostycznych w woj. łódzkim

Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej | Sprzęt potrzebny do uruchomienia skrzydła z endoskopią trafił już w całości do rawskiego szpitala.  Trwają ostatnie prace przed oddaniem budynku do użytku. W ten sposób w rawskim szpitalu działać będzie jedna z najnowocześniejszych w województwie łódzkim pracowni diagnostycznych.

KochamRawe.pl JEŚLI PODOBA CI SIĘ TO CO ROBIMY – POSTAW NAM WIRTUALNĄ KAWĘ (kliknij)

 Do Szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej przybyły już m.in. elektroniczne kardiomonitory z monitorem centralnym. To sprzęt niezbędny na oddziale endoskopii. Są też już dwa najnowocześniejsze aparaty do endoskopii oraz tzw. ramię C do rentgena ECPW.

ECPW, czyli Endoskopowa Cholangiopankreatografia Wsteczna, to zaawansowana metod diagnostyczno-terapeutyczna stosowana do badania dróg żółciowych i trzustkowych. Łączy w sobie techniki endoskopowe i rentgenowskie.

Co bada ECPW?

ECPW służy do oceny stanu i funkcjonowania:

  • Dróg żółciowych: przewodów odprowadzających żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy. Badanie pozwala wykryć zwężenia, kamienie żółciowe, guzy i inne nieprawidłowości.
  • Przewodów trzustkowych: przewodów odprowadzających soki trzustkowe do dwunastnicy. Umożliwia diagnozowanie zwężeń, kamieni, guzów i stanów zapalnych trzustki.

Na czym polega badanie ECPW?

Podczas ECPW lekarz wprowadza przez usta pacjenta do dwunastnicy giętki endoskop (duodenoskop) wyposażony w kamerę i źródło światła. Po dotarciu do ujścia przewodów żółciowych i trzustkowych (brodawka Vatera) podawany jest kontrast, a następnie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Dzięki temu uzyskuje się obraz dróg żółciowych i trzustkowych.

ECPW jest nie tylko badaniem diagnostycznym, ale również terapeutycznym. Podczas zabiegu można wykonać szereg procedur, takich jak:

  • Usunięcie kamieni z dróg żółciowych lub trzustkowych.
  • Poszerzenie zwężeń dróg żółciowych lub trzustkowych (np. za pomocą balonów lub stentów).
  • Pobranie wycinków do badania histopatologicznego (np. w przypadku podejrzenia nowotworu).
  • Założenie protez (stentów) do dróg żółciowych lub trzustkowych w celu udrożnienia przepływu żółci lub soku trzustkowego.

W ten sposób w rawskim szpitalu działać będzie jedna z najnowocześniejszych w województwie łódzkim pracowni diagnostycznych, ponieważ oprócz wspomnianego sprzętu jest już rezonans i tomograf komputerowy.

Rawa Mazowiecka Nasze Miasto

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author