Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Jatki miejskie przy ul. Mickiewicza. Dowiemy się jak wyglądały zakupy naszych przodków. Sprawdzamy na jakie cele zostaną przeznaczone po remoncie

Po wakacjach zakończą się prace budowlane, związane z rewitalizacją jatek miejskich. Po ich oddaniu będziemy mogli dowiedzieć się jak one wyglądały i funkcjonowały, ale będzie to również kolejne miejsce na mapie Rawy stworzone do spotkań z lokalna kulturą i historią.

– Jakiś czas temu wystąpiły na placu budowy małe problemy techniczne, ale udało nam się je rozwiązać i od kilku tygodni prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jesienią wszystkie prace budowlane powinny zostać zakończone – informuje
burmistrz Piotr Irla.

Jak będą wyglądać i co będzie znajdować się w zrewitalizowanych jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza?

– Będziemy się starali jak najdokładniej odtworzyć wnętrze jatki, czyli takiego dawnego sklepu spożywczego, gdyż w rawskich jatkach zajmowano się handlem nie tylko mięsem, ale także pieczywem, czy innymi artykułami spożywczymi – wyjaśnia dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej.

Mieszkańcy Rawy i turyści, którzy będą chcieli jatki zwiedzać, dowiedzą się czym one były, zobaczą jak one wyglądały w okresie swojej świetności, jaka była historia rawskich jatek oraz kto je dzierżawił, a nie byli to tylko Polacy.

Ponadto w jatkach znajdą się: muzealna pracownia edukacji muzealnej, pracownia etnograficzna oraz rawskie centrum integracji kulturalnej. – Będziemy te przestrzeń udostępniać na organizację wystaw czy wydarzeń, które będą chciały organizować instytucje i podmioty, albo osoby zainteresowane prowadzeniem działalności kulturalnej – mówi Broniarczyk.

Do jatek miejskich zostanie przeniesiona również biblioteka muzealna, która w tej chwili znajduje się w kamienicy przy Pl. Piłsudskiego. – Nasza biblioteka jest dość duża jak na bibliotekę funkcjonującą przy muzeum, gdyż znajduje się w niej
niemal 11 tys. woluminów – wyjaśnia dyrektor muzeum.

Zostaną tam umieszczone również magazyny ze zbiorami muzealnymi. – Będziemy mieli teraz doskonałe warunki do magazynowania zbiorów. Będą one spełniać wszelkie standardy obowiązujące w muzealnictwie – podkreśla Marcin Broniarczyk.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Broniarczykiem znajdziesz w wersji audio TUTAJ>>>

Więcej o jatkach miejskich i rewitalizacji napiszemy w najbliższym wydaniu naszej bezpłatnej gazety “KochamRawe.pl – magazyn opinii”.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author