Kościoły nie będą zamknięte. Nieuczestniczenie w mszy św. nie będzie grzechem
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat w sprawie uczestnictwa wiernych w niedzielnych mszach św. Kościoły nie będą zamknięte, ale biskupi diecezjalni otrzymali rekomendacje, aby udzielili wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca.
Został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ>>>
Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Rawskiego trwa. Zobacz wstępne wyniki>>>
Dyspensa oznacza, że nieuczestniczenie w niedzielnej mszy nie jest grzechem, ale dotyczy kilku grup wiernych:
a. osób w podeszłym wieku,
b. osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osób, które czują obawę przed zarażeniem.
Biskupi zachęcają do przyjmowania komunii świętej na rękę, przekazywania sobie znaku pokoju tylko poprzez skinienie głową i uczestnictwa we mszach za pośrednictwem środków masowego przekazu lub przez transmisje online.
PRZECZYTAJ Co się dzieje w Rawie Mazowieckiej w związku z koronawirusem>>>
Do 29 marca zostają również zawieszone pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań biskupi pozostawiają roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.
WAŻNE: W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy Świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób – napisał w specjalnym komunikacie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.