Zagospodarowanie przestrzeni publicznej centrum Rawy – ostatnie zadanie projektu rewitalizacyjnego

Od trzech lat Miasto realizuje na terenie zabytkowego centrum Rawy czterozadaniowy projekt „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka” . To kompleksowe i najbardziej złożone przedsięwzięcie inwestycyjne w ostatnim okresie. Projekt zakończy się na przełomie 2021 i 2022 roku. Będzie miał wpływ na wiele dziedzin funkcjonowania miasta.
Zagospodarowanie zieleni na obszarze objętym projektem
Celem projektu rewitalizacyjnego jest wzmocnienie i rozwinięcie funkcji społeczno-gospodarczych centrum, a więc również zachowanie równowagi między terenami zielonymi i przeznaczonymi na potrzeby działalności usługowej, aktywności społecznej i kulturalnej. Symbolem Placu Piłsudskiego pozostaną charakterystyczne dęby, wyeksponowane dodatkowym oświetleniem. Pojawi się też m.in. fontanna, „dywan kwiatowy” nawiązujący do tego układanego w kościele oo. Pasjonistów oraz ławeczka J. Ch. Paska – pamiętnikarza i wychowanka rawskiego kolegium jezuickiego.
Układ komunikacyjny w centrum po zakończeniu projektu
Efektem inwestycji będzie m.in. nowy układ komunikacyjny w zabytkowym centrum miasta.
Główne zmiany i założenia:
» ulica Wyszyńskiego stanie się jednokierunkowa z jazdą od Pl. Wolności do Pl. Piłsudskiego
» ulica Krakowska będzie jednokierunkową, z jazdą od ulicy Warszawskiej do ul. Mickiewicza
» ulicą Miłą pojedziemy w jednym kierunku, w stronę ulicy Warszawskiej
» na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ulicą Krakowską i ulicy Warszawskiej z ulicą Miłą stanie zsynchronizowana ze sobą sygnalizacja świetlna
» ulica Mickiewicza pozostanie ulicą dwukierunkową
» przewidziano ponad 300 miejsc parkingowych, uwzględniając miejsca postojowe na terenie objętym projektem i na planowanym parkingu przy ul. Słowackiego.
Do centrum można będzie dojechać również autobusem miejskim. Zaprojektowano 4 zatoki autobusowe na ulicach: Krakowskiej, Miłej, Mickiewicza i Kościuszki.
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.