Uroczyste obchody 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Rawie Mazowieckiej
Przez cały weekend Rawa Mazowiecka i Powiat Rawski świętują 100-rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli tzw. “Cudu nad Wisłą” z 1920 roku. Główne uroczystości odbyły się dziś. Najpierw na ścianie Starostwa Powiatowego w Rawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Wincentego Witosa, a później w “dużym kościele” odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Franciszka Dziuby.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ>>>
Na początku uroczystości krótki rys historyczny, przypominający wydarzenia z sierpnia 1920 roku, przedstawił Radosław Kaźmierczak, historyk, dyrektor ZS-CEZiU im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej.
Wspólne stanowisko wszystkich samorządów Ziemi Rawskiej odczytał Józef Matysiak, starosta Powiatu Rawskiego (fragment poniżej):
Bitwa Warszawska to przełomowe wydarzenie dla odrodzonego Państwa Polskiego. Pozwoliła utrzymać odzyskaną Niepodległość. Uchroniła również poturbowaną wojną światową Europę przed bolszewicką rewolucją. Takie zwycięstwo wszystkich Polaków nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojska Polskiego, przez Rząd Obrony Narodowej. Na jego czele stanął polityk wywodzący się z ruchu ludowego – Wincenty Witos. Jeden z najważniejszych twórców Polskiej Niepodległości. (…) Premier Wincenty Witos z zaangażowaniem i ogromną determinacją, zrealizował powierzone mu przez Ojczyznę zadanie (…).
Odsłonięcia tablicy upamiętniającej premiera Wincentego Witosa dokonał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (poniżej fragment jego wystąpienia):
Bardzo dziękuję za tą piękną, wspólnotową inicjatywę powiatu rawskiego. (…) Dla mnie największy cud jaki się wtedy zdarzył, to jest fakt, że potrafiliśmy ze sobą współpracować. Że nasi przodkowie, wielcy bohaterowie z różnych stron sceny politycznej, wywodzący się z różnych momentów, dziejów i ruchów społecznych, potrafili się zjednoczyć w obliczu ogromnego zagrożenia, czyli nawały bolszewickiej, która niosła nie tylko śmierć, ale całą ideologię śmierci. I tego cudu zjednoczenia w Polsce nie doświadczamy zbyt często, więc tym bardziej trzeba te momenty historii szanować. I na czele Rządu Obrony Narodowej, a de facto Rządu Jedności Narodowej stoi chłop spod Tarnowskich Wierzchosławic, który kończy cztery klasy. Słuchają go książę Sapiecha i Paderewski. Słuchają go wybitni generałowie i profesorowie. Słuchają go ci wszyscy, którzy tworzą z różnych stron Rząd Obrony Narodowej (…).
W uroczystościach uczestniczył też Krzysztof Ciecióra, Wicewojewoda Łódzki (poniżej fragment jego wystąpienia):
Chciałbym podziękować panu staroście i wszystkim samorządowcom za odsłonięcie tej tablicy, która wisi za moimi plecami. Uważam, że jest to na Ziemi Łódzkiej jeden z ważniejszych elementów obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Wincenty Witos jest postacią niedocenioną w polskiej historii oraz w przestrzeni publicznej. Wincenty Witos jest politykiem wyjątkowym, których niewielu jest w naszej historii. To on, ponad podziałami, potrafił zjednoczyć wszystkie siły polityczne, aby dokonać tego “Cudu nad Wisłą” (…).
Tablicę poświęcił ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który później przewodniczył mszy św. w kościele pw. NP. NMP.
Podczas przejścia spod Starostwa Powiatowego do kościoła, samorządowcy złożyli wiązankę pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II złożyli kapłani.
W kościele mieszkańcy Rawy trzymali 100 polskich flag na uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.