Categories Bez kategorii

Osteoporoza cichy złodziej kości

Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości. Złamania te to tzw. złamania niskoenergetyczne co oznacza, że występują nawet po niewielkim urazie np. przy potknięciu.

Szacuje się, iż osteoporoza dotyczy około 20-25 % populacji kobiet po 55 roku życia, u mężczyzn to jedynie 6 %.

Około połowa pacjentów z osteoporozą dozna 1 lub więcej złamań osteoporotycznych. Złamania pogarszają codzienną jakość życia, a w konsekwencji mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Ryzyko złamań rośnie wraz z wiekiem pacjenta, im pacjent starszy tym ryzyko złamania większe, oraz większe ryzyko nieprawidłowego zrostu kostnego lub jego braku.

Najczęściej złamania dotyczą kości kręgosłupa, kości przedramion oraz kości udowych.

Osteoporoza w większości dotyczy kobiet w wieku pomenopauzalnym, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i badania przesiewowe w tym kierunku.

Do czynników ryzyka osteoporozy oprócz okresu po menopauzalnego zalicza się także przebyte złamania, używki- papierosy i alkohol, złamania biodra u rodziców.

Jedyną i najlepszą metodą diagnostyczną jest wykonanie badania densytometrycznego szyjki kości udowej oraz kręgosłupa lędźwiowego. Wynik tego badania umożliwia wdrożenia odpowiedniego postępowania leczniczego, które może uchronić pacjentów przed złamaniem kości.

Osteoporoza jest chorobą, która nie powoduje dolegliwości bólowych, dlatego większość pacjentów o osteoporozie dowiaduje się w momencie wystąpienia złamania kostnego.

Należy uświadamiać jak największą grupę pacjentek w wieku powyżej 55 roku życia jak ważne jest badanie gęstości mineralnej kości, które może zapobiec późniejszej niepełnosprawności.

Internista lek. med. Tomasz Budlewski

*ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author