Burmistrz Piotr Irla: Raport o stanie miasta

Wraz z końcem maja przekazałem radnym raport o stanie miasta. Jest on także dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka (kliknij). Zapraszam więc wszystkich Państwa do lektury tego dokumentu oraz dyskusji na temat podejmowanych w mieście działań.
Uważam, że mimo trudnego czasu naznaczonego pandemią koronawirusa, wojną za wschodnią granicą oraz inflacją, która przetrzebiła nasze portfele, rok 2022 dla Rawy Mazowieckiej był rokiem dobrym. Zorganizowaliśmy wiele imprez, przeprowadziliśmy szereg inwestycji, podjęliśmy różne akcje. Pomimo wielu ograniczeń i niestabilnej sytuacji z zaangażowaniem i determinacją podejmowaliśmy kluczowe decyzje po to, aby wykorzystać wszystkie możliwości i by nasze miasto stawało się bardziej nowoczesne, dostępne, przyjazne dla wszystkich.
Dzięki wytężonej i sumiennej pracy, którą każdy z nas – każdy rawianin, wykonuje codziennie spełniając swoje obowiązki, Rawa Mazowiecka nadal pozostaje jednym z liderów rozwoju społeczno-gospodarczego wśród samorządów województwa łódzkiego.
Planując różne działania pragnę, aby Rawa Mazowiecka rozwijała się, stawała się coraz bardziej nowoczesna. Cały czas inwestujemy w rozwój infrastruktury drogowej, poprawiamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, doświetlamy miejsca rekreacji, dbamy o rozwój kulturalny i sportowy.
W 2022 r., po trzech latach intensywnych robót na ulicach miasta pomyślnie dobiegła końca wielka rewitalizacja. Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień, bo to były ciężkie lata ze względu na utrudnienia spowodowane szerokim zakresem robót. Na pewno jeszcze pamiętacie Państwo rozkopany rynek i utrudnienia wywołane jednocześnie prowadzonymi robotami drogowymi na wielu ulicach. Potem były prace porządkujące zieleń i nowe nasadzenia roślin. Jak widać zieleni w mieście przybyło. Starannie i pod nadzorem konserwatora przyrody przeprowadziliśmy wszelkie prace pielęgnacyjne na terenach zielonych oraz posadziliśmy wiele nowych drzew, krzewów oraz kwiatów.
Przywróciliśmy i wyeksponowaliśmy historyczne wartości przestrzeni i obiektów, stworzyliśmy miejsca bezpieczne dla pieszych i rowerzystów, dostępne też dla osób z niepełnosprawnościami.
Na Placu Wolności uwagę przykuwa grupa koni, które są nawiązaniem do historii Rawy i upamiętnienia miejsca ich handlu. Na Placu Piłsudskiego pojawiła się rzeźba Jana Chryzostoma Paska z nieodłączną wydrą. Plac Piłsudskiego wzbogacił się także o dwie fontanny, które dają ochłodzenie i uspokojenie.
Poza rewitalizacją, w dużej mierze skoncentrowaliśmy się na poprawie bezpieczeństwa na rawskich drogach – remonty dróg, chodników, doświetlenie i przebudowa przejść dla pieszych. Konsekwentnie poprawiamy stan nawierzchni miejskich ulic.
Nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych, czy niepełnosprawnych. Żłobek TUPTUŚ wzbogacił się o nową nawierzchnię placu zabaw, w Przedszkolu Nr 1 przebudowaliśmy wentylację oraz zainstalowaliśmy klimatyzację w pomieszczeniach kuchennych. Dla osób z niepełnosprawnością rozpoczęliśmy budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Dla młodzieży szkolnej i sportowców oddaliśmy do użytku przebudowaną i zmodernizowaną Halę TATAR.
Aktywnie, jako Miasto Rawa Mazowiecka, włączamy się w rozbudowę rawskiego szpitala. Na ten cel przekazaliśmy w minionym roku 1,5 mln zł. Dostrzegamy wielką potrzebę rozwoju i modernizacji tej placówki medycznej.
Nie sposób w tym krótkim tekście ująć wszystkie zagadnienia, którymi zajmowaliśmy się w ubiegłym roku, dlatego zachęcam Państwa do lektury Raportu o stanie miasta Rawa Mazowiecka oraz wykazu zadań realizowanych przez miasto w 2022 r.
Konsekwentnie zmieniamy Rawę na lepsze.
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka