Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Burmistrz Piotr Irla: Rawa się zmienia na lepsze

Nareszcie! Doczekaliśmy się! Po trzech latach intensywnych robót na ulicach miasta rewitalizacja pomyślnie dobiegła końca.

Myślę, że wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień. To były ciężkie lata dla mieszkańców, ze względu na utrudnienia spowodowane szerokim zakresem robót.

Przypomnę, że projekt rewitalizacji obejmował, oprócz przebudowy przestrzeni publicznej starego miasta, remont budynku Muzeum Ziemi Rawskiej, rewitalizację zabytkowego Parku Miejskiego oraz przebudowę z rozbudową Jatek Miejskich. Wszystkie roboty prowadzone były pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz współpracujących z nim archeologów. Na pewno jeszcze pamiętacie Państwo rozkopany rynek i odkryte fundamenty średniowiecznych jatek. Wykonane wykopy sondażowe przyniosły ciekawe odkrycia i unikatowe eksponaty, które, po niezbędnej konserwacji, wyeksponowane zostaną w Muzeum Ziemi Rawskiej.

Potem były prace porządkujące zieleń w centrum miasta. Co ja się nasłuchałem o betonozie i masowym wycinaniu drzew! To dobrze, że wyrażaliście Państwo zainteresowanie, ale jak widać obawy były przesadzone – zieleni w mieście przybyło. Starannie i pod nadzorem konserwatora przyrody przeprowadzono wszelkie prace pielęgnacyjne na terenach zielonych oraz posadzono wiele nowych drzew, krzewów oraz kwiatów. Rawa jest zielonym miastem i nadal będę jej tej zieleni dokładał.

Ostatni etap rewitalizacji – zagospodarowanie  przestrzeni  połączonych placów starego miasta dobiegł końca. Aktualnie komisja składająca się z pracowników urzędu oraz inspektorów nadzoru w poszczególnych branżach przystąpiła do prac odbiorowych wskazując usterki i wyznaczając terminy na ich usunięcie.

Proces odbiorowy potrwa do połowy sierpnia, a ja już dzisiaj  zapraszam wszystkich Państwa na wielką imprezę podsumowującą, która odbędzie się 20 sierpnia 2022 r. na Placu  Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

Postaramy się, aby ta uroczystość była wyjątkowa, dlatego przygotowujemy wiele atrakcji. Będą pokazy zwyczajów historycznych, wystawa ptaków łownych, show cyklistów, teatr ognia, spacery historyczne, historyczne stoiska, przejazdy dorożką. To tylko cząstka tego, czego możemy się spodziewać w to sobotnie popołudnie. Nie zabraknie też dobrej muzyki, a po zmierzchu  zaprezentujemy spektakl laserowy. Chcemy, aby ten dzień był swoistą nagrodą dla rawian za cierpliwość i wyrozumiałość wobec wszystkich utrudnień, które spowodowane były pracami budowlanymi.

Czy warto było robić rewitalizację? Moim zdaniem absolutnie tak. Rawa Mazowiecka zdecydowanie wypiękniała. Przywrócono i wyeksponowano historyczne wartości przestrzeni i obiektów, stworzono miejsca bezpieczne dla pieszych i rowerzystów, dostępne też dla osób z niepełnosprawnościami. Śródmiejski układ przestrzenny, który powstał w wyniku rewitalizacji, nawiązuje do historycznych założeń urbanistycznych, a te, ze względu na swój średniowieczny rodowód, należą do najcenniejszych w naszym województwie. Uspokojenie ruchu kołowego w tej części Rawy chroni przed degradacją zabytkową część miasta. Otwarte, wygodne i zielone przestrzenie zachęcają do spacerów, spotkań, zabaw, klimatycznych imprez na świeżym powietrzu. Na Placu Wolności uwagę przykuwa grupa koni. Są one nawiązaniem do historii Rawy i upamiętnienia miejsca ich handlu. Targ konny w Rawie należał w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów do jednych z najważniejszych w Polsce centralnej. Handlowano tu zarówno wołami stepowymi do robót w polu, jak i pięknymi wierzchowcami.

Na Placu Piłsudskiego pojawiła się rzeźba Jana Chryzostoma Paska z nieodłączną wydrą. Postać nieprzeciętna, barwna, o krewkim charakterze i ekscentrycznych upodobaniach. Spod jego pióra wyszły „Pamiętniki” stanowiące kwiecisty opis czasów sarmackich i toczonych wówczas wojen. Dzisiaj, w cieniu rozłożystych dębów, Jan Chryzostom Pasek, pamiętnikarz i żołnierz, wychowanek rawskiego kolegium jezuickiego, nadal snuje swoje opowieści. Ale i zdaje się nasłuchiwać naszych, współczesnych historii. Przypominam, że jest to rzeźba interaktywna, czyli ona też może nam coś opowiedzieć.

Plac Piłsudskiego wzbogacił się o dwie nowe fontanny, które pluskiem wody dają ochłodzenie i uspokojenie. Strumienie wody w fontannie zostały podświetlone w różnokolorowych barwach, co dodatkowo podnosi walory wizualne szczególnie po zmierzchu.

Dużo uwagi poświęciliśmy oświetleniu w zrewitalizowanej strefie śródmiejskiej. Starannie wykonano zarówno  praktyczne doświetlenie przejść dla pieszych i ulic, jak też upiększające  podświetlenia architektury i pomników przyrody.

Mnie osobiście cieszy, że rawianie przekonali się do wprowadzonych zmian i coraz częściej spotykam się z pozytywną oceną wprowadzonych rozwiązań w przestrzeni publicznej.  Widać, jak wiele osób zaczęło spędzać czas wolny spacerując po odnowionym centrum, siedząc na nowych ławeczkach, czy też po prostu spacerując lub jeżdżąc rowerem.

Zapewniam, że ożywimy tę część miasta pod kątem kulturalnym, aby mieszkańcy jeszcze chętniej tutaj przebywali, a także nie wstydzili się zapraszać „na starówkę” swoich gości. To zadanie na najbliższą przyszłość.

Do zobaczenia 20 sierpnia w godzinach 15-22 na rawskiej starówce.

Piotr Irla

Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author