Burmistrz Piotr Irla: Razem w święta

Boże Narodzenie – jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa.
Od lat ludzie toczą dyskusje, które święto ważniejsze: Boże Narodzenie, czy Wielkanoc? No, ale przecież nie byłoby Wielkanocy bez narodzenia Syna Bożego. Nieważne, jak do tego podchodzą teologowie, niezaprzeczalne jest, że Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, czas kiedy pragniemy być z bliskimi i wspominamy, tych, którzy już z nami być nie mogą. A przy opłatku zapewniamy o naszej miłości, składamy życzenia zdrowia, pomyślności, spokoju. Znamienne jest to, że choć są to święta chrześcijańskie, to obchodzą je wszyscy: ci bardziej i ci mniej gorliwie wierzący. Bo wszyscy potrzebujemy tego spokoju, refleksji i nadziei. Zanim jednak zasiądziemy przy wspólnym stole, wiele godzin poświęcamy na szukanie prezentów, szykowanie potraw. Można w tym upatrywać komercjalizacji świąt, ale przecież robimy to dla innych. Poświęcamy swój czas i pieniądze na to, żeby zrobić przyjemną niespodziankę innym ludziom. I to nie tylko najbliższym. W grudniu chętnie bierzemy udział w różnych akcjach charytatywnych. Taką najbardziej popularną jest „Szlachetna paczka” – wsparcie dla najbardziej potrzebujących. W tej akcji ważne jest wsparcie materialne, ale niekiedy nawet ważniejsza pamięć, spotkanie, rozmowa. Rawianie obdarowali 38 rodzin. W akcję włączyli się też urzędnicy miejscy oraz radni.
Odnoszę wrażenie, że grudzień to czas, kiedy ludzie są dla siebie po prostu milsi. Czy to cud Bożego Narodzenia, czy magia świąt? Ważne, żeby tę miłą świąteczną atmosferę utrzymać jak najdłużej.
W naszym mieście zaaranżowaliśmy różne sytuacje, które mają zachęcić mieszkańców do wspólnego przebywania, świętowania, przeżywania refleksji nad życiem. Z powodu oszczędności nie udekorowaliśmy świątecznie całego miasta, ale skupiliśmy się na odrestaurowanym rynku. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Rawski Jarmark Bożonarodzeniowy. Po tygodniu sprawdzimy, jak się odnaleźli w tej formule kupujący i sprzedający, rękodzielnicy i artyści. Jeśli opinie będą pozytywne, to postaramy się, żeby to stało się rawską tradycją. W pierwszy dzień jarmarku mogliśmy obejrzeć bożonarodzeniowe przedstawienie i pośpiewać kolędy wspólnie z uczniami rawskich szkół. Młodzież i dzieci, jak zwykle stanęli na wysokości zadania i pokazali swoje talenty. Nie tylko umilili nam czas występami, ale też udekorowali ustawione na placu choinki. W imprezę włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna i zorganizowała „ Mikołajki dla najmłodszych”.
Drugi dzień – niedzielne popołudnie, to coś dla całych rodzin – festyn „Mikołaj sunie saniami”, czyli zabawy, animacje, wspólne śpiewanie oraz występ góralskiej kapeli – wszystko to w świątecznej atmosferze. Do tego dołączyło Muzeum Ziemi Rawskiej, które w Jatkach Miejskich zorganizowało świąteczne warsztaty dla dzieci.
A w sobotę, 17 grudnia, serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i przyjaciół Rawy Mazowieckiej na Rawską Wigilię. Będą z nami księża ze wszystkich rawskich parafii. I znów będzie okazja, aby się spotkać, złożyć sobie życzenia, porozmawiać. To wieczorne spotkanie w dużym ogrzewanym namiocie, ze świątecznym wystrojem, umilą nam występy: chóru emerytów, uczniów Ogniska Muzycznego im. I. J. Paderewskiego oraz Szkoły Muzycznej MonoArt.
W podtrzymywaniu świątecznego nastroju na pewno pomoże nam Miejski Dom Kultury, a w nim zaplanowany na 18 grudnia świąteczny koncert Katarzyny Żak pt. „Miłosna Osiecka”.
W tym dniu do zabawy włączy się także Ośrodek Sportu i Rekreacji organizując rodzinną grę miejską.
Tak możemy wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas. A potem nadejdzie wigilijny wieczór i Dzień Bożego Narodzenia, a świat otulony śniegową kołdrą zatrzyma się w swoim wiecznym pośpiechu. Ludzie uśmiechną się do siebie i przypomną sobie dla kogo tak naprawdę jest ten dzień.
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka
