Burmistrz Piotr Irla: Strajk kobiet w czasie pandemii

W ostatnim czasie nasze życie zdominowały dwa tematy: pandemia i manifestacje po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz zdjęcia z protestu w Rawie Mazowieckiej, w którym udział wzięło kilkaset osób>>>
Jak w całej Polsce, tak i w Rawie koronawirus nie odpuszcza. Chorych na COVID-19 przybywa lawinowo. Nie będę podawał danych o liczbie zakażonych w naszym mieście, bo sytuacja zmienia się dynamicznie i gdy będziecie to czytać, podane liczby byłyby już nieaktualne. Szkoły i wszystkie jednostki administracyjne w mieście pracują zgodnie z pojawiającymi się wytycznymi. Staramy się zachować jak najwięcej normalności w tym zwariowanym czasie. Tam, gdzie można, wprowadzona została praca zmianowa. Urzędnicy pracują na przemian w systemie stacjonarnym i pracy zdalnej. Urząd Stanu Cywilnego bezpośrednio „z ulicy” przyjmuje tylko mieszkańców Rawy Mazowieckiej i gminy Rawa Mazowiecka. Mieszkańcy innych gmin są obsługiwani po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu.
Pamiętajmy, że wzajemnie za siebie odpowiadamy – chrońmy się nawzajem, unikajmy zbędnych kontaktów, zachowajmy dystans społeczny, myjmy ręce, ale też nie rezygnujmy z podstawowych potrzeb życiowych. Zadbajmy o dobry nastrój, bo wtedy, jak powiedział pewien lekarz: „limfocyty są w formie i koronawirus ma przechlapane”. Jeśli nawet nie możemy wyjść z domu, to przecież nie musimy być samotni – są telefony i media społecznościowe. Te bardzo proste środki pozwolą na zachowanie poczucia bezpieczeństwa, zredukowanie lęku i stresu. Kiedy panujemy nad tymi złymi emocjami, nasza odporność psychiczna i przeciwwirusowa ma szansę się wzmacniać.
Jeśli chodzi o emocje, to wiele ich wzbudziło ostatnio orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające, że niezgodne z Konstytucją RP jest dopuszczenie aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożyli posłowie PiS i Konfederacji.
Tak sobie myślę, że wszyscy, którzy z buciorami włażą w cudze życie i próbują mówić innym, jak mają żyć, powinni najpierw rozliczyć się z własnym sumieniem. Łatwo jest potępiać i krytykować innych, trudniej jest podjąć konstruktywne działania.
Przecież wokół nas jest tyle osób niepełnosprawnych, których rodziny z chęcią przyjmą każdą pomoc. Wiem, bo sam z nimi współpracuję. Łatwo jest występować w obronie życia, jeśli nie wiąże się to z żadnym wyrzeczeniem z naszej strony. Pytam, pewnie retorycznie, dlaczego wszyscy ci, którzy „wiedzą lepiej” i mówią innym jak mają żyć, nie poprą swojej ideologii czynami? Dlaczego nikt z nich nie zadeklaruje, że np. raz w tygodniu będzie pomagał opiekunom niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych w opiece nad nimi? Dlaczego nie posiedzi w domu, wyprowadzi na spacer, przewinie, oklepie, albo zapłaci za kolejne godziny rehabilitacji? Z mojego doświadczenia wiem, że niewielu jest do tego chętnych, ale mówić innym, jakie decyzje powinni podejmować, to potrafimy!
W odpowiedzi na wspomniane orzeczenie TK, przez kraj przelała się fala protestów. Manifestacje nie ominęły również naszego miasta. Nazywa się to strajkiem kobiet, chyba niesłusznie, bo problemy chorych dzieci dotyczą całych rodzin, również ojców.
Uważam, że obowiązujący od 1993 roku kompromis aborcyjny był dobrym kompromisem. W obliczu niedostatecznego wsparcia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi, wybór drogi należy pozostawić tym, którzy będą nią iść. Jeżeli macie inne zdanie, to włączcie się aktywnie do pomocy, bo samo urodzenie dziecka, to tylko początek jego życia. Osobiście uważam, że dzisiaj rząd powinien się koncentrować na walce z koronawirusem, bo to jest nasze „być, albo nie być” dla wielu firm, przedsiębiorców i rodzin. Ideologiczne zmiany w prawie powinny być pozostawione na spokojniejsze czasy, kiedy będzie możliwa jakaś społeczna dyskusja.
Podobnie jak wiosną proszę Was, abyście zainteresowali się starszymi sąsiadami. Do dyspozycji Państwa pozostają strażnicy miejscy, a także psycholodzy pełniący dyżury pod telefonami podanymi na stronie urzędu miasta. Myślę, że wszyscy jesteśmy świadomi tego, że teraz będzie dużo ciężej niż wiosną, bo nie sprzyja nam pogoda i zaczął się sezon grypowy. W imieniu miasta Rawa Mazowiecka już dawno podpisałem umowy ze wszystkimi rawskimi przychodniami, obejmujące darmowe szczepienia przeciw grypie dla rawskich seniorów. Co z tego, skoro wbrew zapewnieniom rządu, szczepionki brak na rynku!
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka