Burmistrz Piotr Irla: Tworzymy miasto szczęśliwe

Przez większą część dziejów ulice miast były dostępne dla wszystkich. Droga była jednocześnie targowiskiem, placem zabaw, parkiem i oczywiście arterią komunikacyjną. Z czasem zaczęto projektować drogi, które miały służyć przede wszystkim zmotoryzowanym.
I tak doczekaliśmy czasów, że miasto jednoznacznie kojarzy nam się z dużym natężeniem ruchu samochodowego, wielkimi prędkościami przemieszczających się samochodów i hałasem. Czy to dobra tendencja? Czy tak musi być? Zdecydowanie nie! Nie wrócimy raczej do czasów, gdy na pustych ulicach grało się w klasy (no chyba, że cena paliwa nadal będzie rosła w tym zastraszającym tempie). Możemy jednak poprzez przemyślane decyzje spowodować, że natężenie ruchu w mieście zmaleje, a wielkie prędkości poruszających się samochodów nie będą zagrożeniem dla pieszych. Aby osiągnąć ten cel projektuję drogę łącząca ul. Mszczonowską z ul. Białą, która wyprowadzi ruch ciężarówek z miasta. W centrum Rawy zostały zwężone ulice i poszerzone chodniki. To zabieg, który ma na celu przywrócenie miasta jego mieszkańcom. Rawa nie jest już miastem szybkiego tranzytu między Łodzią a Warszawą dla osób, które nawet tu się nie zatrzymywały. Do tego służy obwodnica i droga S8. Centrum Rawy nabrało nowego charakteru. Stało się miejscem, w którym możemy pospacerować, nacieszyć oczy zielenią i kwiecistym dywanem. Szerokie chodniki pozwalają na swobodne i bezpieczne chodzenie z wózkami lub na wózku. Wąskie, jednokierunkowe uliczki zmuszają do spokojnej, a więc bezpieczniejszej jazdy. Miasto jest dla wszystkich, nie tylko dla kierowców.
Rawa zmienia się na lepsze. Sztandarowa inwestycja, czyli rewitalizacja miasta, małymi krokami zmierza do finału. Kończymy prace brukarskie na Pl. Wolności oraz ul. Kościuszki. Przyszedł czas na ułożenie ostatniej warstwy asfaltu i malowanie oznakowania poziomego. Z nadejściem wiosny w rewitalizowanym obszarze pojawiły się nowe nasadzenia – drzewa, krzewy, kwiaty, założone zostały trawniki. Testy techniczne przeszły już fontanny na Pl. Piłsudskiego. Sukcesywnie instalowane są uliczne meble – ławki, stoliki, donice z roślinami i kosze na śmieci. Jednym słowem rewitalizowana przestrzeń nabiera kolorytu. Cieszy mnie to tym bardziej, że coraz częściej spotykam się z pozytywną oceną ze strony mieszkańców Rawy, nawet tych, którzy wcześniej nie szczędzili słów krytyki.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem remontu dróg, z którymi wychodzimy poza obszar rewitalizacji. Wspólnie z powiatem gruntownie remontujemy Aleję Konstytucji 3.Maja oraz ul. Kościuszki i Tomaszowską.
Drogowcy weszli również z robotami na ul. Jeżowską, Gąsiorowskiego, Urbańskiego i Braci Świderskich. Rozpoczynamy prace także na ul. Kolejowej. Zakontraktowane mamy też roboty na ul. Księdza Skorupki, Krzywe Koło, ul. Łowickiej i Południowej, ale to w wakacje.
Mnie osobiście cieszy i napawa dumą tak duży front robót, który udało nam się zorganizować na drogach naszego miasta, bo będzie wygodniej i bezpieczniej. Oczywiście docierają do mnie sygnały poirytowanych utrudnieniami kierowców, którzy pytają, czy nie można było tego rozłożyć w czasie, aby minimalizować utrudnienia. Odpowiedź jest jedna – nie, bo: zdegradowane drogi wymagają natychmiastowych napraw; pozyskaliśmy dofinansowanie, które musimy w określonym czasie rozliczyć; obserwując wzrost cen usług pojawiają się obawy, że w przyszłości takie remonty mogą być o wiele droższe i nie będzie nas na nie stać. Proszę więc o jeszcze trochę cierpliwości. Żeby było lepiej, musi być najpierw trochę gorzej.
Jak wielokrotnie wspominałem realizujemy głównie inwestycje z dofinansowaniem środków zewnętrznych. Planujemy i podejmujemy przygotowania do kolejnych inwestycji. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie zadań w drugiej edycji „Polskiego Ładu”. Przygotowaliśmy dobre i potrzebne miastu projekty:
1) Poprawa dostępności komunikacyjnej dla strefy przemysłowej „Mszczonowska” w Rawie Mazowieckiej, to projekt budowy aktualnie projektowanego łącznika spinającego ul. Mszczonowską z ul. Białą i Aleksandrówka;
2) Przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego w Rawie Mazowieckiej (II etap) oraz ul. Łowickiej;
3) Budowa ulicy Fredry;
4) Poprawa infrastruktury sportowej w mieście Rawa Mazowiecka poprzez budowę sali gimnastycznej i przyszkolnych boisk sportowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 2.
Jednym słowem: zmieniamy Rawę na lepsze, aby nasze miasto stawało się bardziej nowoczesne, dostępne i przyjazne dla wszystkich.
Charles Montgomery napisał książkę „Miasto szczęśliwe – jak zmienić nasze życie zmieniając nasze miasta”. Autor poruszył w niej kwestię, zależności naszego poczucia szczęścia od jakości przestrzeni, w której przyszło nam żyć. Mam nadzieję, że moje działania w Rawie przyczynią się do tego, że będziemy mieszkać w mieście szczęśliwym.
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka