Burmistrz Piotr Irla: Zmieniamy Rawę na lepsze

W czwartek, 29 grudnia Rada Miasta uchwaliła budżet Rawy Mazowieckiej na rok 2023. Jest mi niezmiernie miło, bo radni przyjęli przedstawiony przeze mnie plan finansowy jednogłośnie. Oznacza to, że w tym trudnym dla finansów samorządowych czasie, udało się skonstruować budżet optymalny – uwzględniający najważniejsze potrzeby na miarę możliwości finansowych naszego miasta. Do budżetu na rok 2023 jeszcze wrócę w kolejnych felietonach, a tymczasem podsumujmy rok 2022.
Styczeń to dobry moment na podsumowanie minionego roku. Był to czas wytężonej pracy w trudnych warunkach. Najpierw pandemia, później eksperymenty zwane Polskim Ładem, następnie wojna w Ukrainie, to wszystko miało duży wpływ na życie nas wszystkich, poczucie bezpieczeństwa, finanse i rozwój naszego miasta. Był to rok, w którym budżety nas wszystkich, także miasta, dotknęła niespotykana od trzydziestu lat inflacja i nieprzewidywalność jutra.
Koncentrując się jednak na naszym samorządzie, rok 2022 był czasem nowych wyzwań i intensywnej pracy. Oprócz standardowych zadań przypisanych gminom doszły nam obowiązki związane z pomocą uchodźcom, obsługa dopłat rekompensujących wzrosty cen, a na koniec „handel węglem”.
Jednak te dodatkowe czynności nie przeszkodziły nam w konsekwentnej realizacji zaplanowanych zadań.
Po trzech latach intensywnych robót na ulicach miasta rewitalizacja pomyślnie dobiegła końca. Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień, bo to były ciężkie lata dla mieszkańców, ze względu na utrudnienia spowodowane szerokim zakresem robót. Na pewno jeszcze pamiętacie Państwo rozkopany rynek i utrudnienia wywołane jednocześnie prowadzonymi robotami drogowymi na wielu ulicach. Potem były prace porządkujące zieleń w centrum miasta i nowe nasadzenia roślin. Jak widać zieleni w mieście przybyło. Starannie i pod nadzorem konserwatora przyrody przeprowadzono wszelkie prace pielęgnacyjne na terenach zielonych oraz posadzono wiele nowych drzew, krzewów oraz kwiatów.
Przywrócono i wyeksponowano historyczne wartości przestrzeni i obiektów, stworzono miejsca bezpieczne dla pieszych i rowerzystów, dostępne też dla osób z niepełnosprawnościami. Na Placu Wolności uwagę przykuwa grupa koni, które są nawiązaniem do historii Rawy i upamiętnienia miejsca ich handlu. Na Placu Piłsudskiego pojawiła się rzeźba Jana Chryzostoma Paska z nieodłączną wydrą. Plac Piłsudskiego wzbogacił się także o dwie nowe fontanny, które dają ochłodzenie i uspokojenie.
Poza rewitalizacją, w dużej mierze skoncentrowaliśmy się na poprawie bezpieczeństwa na rawskich drogach – remonty dróg, chodników, doświetlenie i przebudowa przejść dla pieszych. W minionym roku miasto samodzielnie przebudowało ulicę Kolejową, Ks. Skorupki, Krzywe Koło, fragment Łowickiej, Gąsiorowskiego, Urbańskiego, Braci Świderskich oraz Jeżowską. Nowe oświetlenie uliczne pojawiło się na ul. Staffa i Krasickiego.
Na ul. Reymonta, zaraz po uzbrojeniu w sieć gazowniczą, wybudowany został chodnik.
Wspólnie z Powiatem Rawskim przebudowaliśmy ul. Kościuszki, Tomaszowską, Faworną oraz Al. Konstytucji 3 Maja.
Nie zapominamy o naszych najmłodszych, czy niepełnosprawnych. Żłobek TUPTUŚ wzbogacił się o nową nawierzchnię placu zabaw, w Przedszkolu Nr 1 przebudowaliśmy wentylację oraz zainstalowaliśmy klimatyzację w pomieszczeniach kuchennych. Dla osób z niepełnosprawnością rozpoczęliśmy budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Kolejowej, które planuję uruchomić jesienią tego roku. Dla młodzieży szkolnej i sportowców oddaliśmy do użytku przebudowaną i zmodernizowaną Halę TATAR.
Aktywnie, jako Miasto Rawa Mazowiecka, włączamy się w rozbudowę rawskiego szpitala. Na ten cel przekazaliśmy w minionym roku 1,5 mln zł. Dostrzegamy wielką potrzebę rozwoju i modernizacji tej placówki medycznej.
Na zakończenie nieskromnie powiem, że mimo wielu trudności miniony rok dla Rawy Mazowieckiej był dobrym czasem. Rawa Mazowiecka po raz kolejny została uznana za lidera w sferze rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie łódzkim, w kategorii gmin miejskich. Pierwsze miejsce w 2021 oraz trzecie miejsce w 2022 r. w rankingu przygotowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Główny Urząd Statystyczny to ogromny nasz wspólny sukces. Na końcową ocenę i miejsce w rankingu gmin najlepiej rozwiniętych pod względem społeczno-gospodarczym składała się szczegółowa analiza i wyniki aż 16 wskaźników.
Konsekwentnie zmieniamy Rawę na lepsze.
Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej
*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.