Czy oddział geriatryczny w rawskim szpitalu jest potrzebny? Będzie przyjmował nawet 450 pacjentów
Nawet 450 pacjentów w ciągu roku będzie przyjmować oddział geriatryczny w szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Będzie to pierwszy tego typu oddział w powiecie rawskim. Powstanie oddziału wynika z demografii – społeczeństwo się starzeje, przybywa seniorów, szpital musi mieć oddział nastawiony na leczenie chorób wieku podeszłego.
– Wprawdzie pacjentami naszego szpitala na co dzień są i tak w większości osoby starsze, ale moim zdaniem konieczny jest oddział, który skupi się wyłącznie na leczeniu seniorów – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Potrzebne jest odpowiednie podejście do tych pacjentów, uwzględnienie w leczeniu poszczególnych chorób na które cierpi się w podeszłym wieku i lekarstw, które się na nie przyjmuje. Taki oddział to dziś po prostu konieczność. Otworzymy go tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Geriatria zajmie pomieszczenia obecnego oddziału ginekologiczno-położniczego, kiedy tylko ten wprowadzi się do budowanego pawilonu.
Oddział geriatryczny będzie liczył 10 łóżek, będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt, a pracownicy będą odpowiednio przeszkoleni do pracy z pacjentem w podeszłym wieku. Dyrektor Leszczyńska chciałaby ponadto uruchomić poradnię geriatryczną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, tak, aby seniorzy nie wymagający hospitalizacji znaleźli tutaj także pomoc medyczną – ale to z kolei jest uzależnione od tego czy Narodowy Fundusz Zdrowia będzie gotów podpisać kontrakt na tego typu usługi.
Oddział geriatryczny będzie stale współpracował z innymi oddziałami szpitala – ludzie starsi cierpią na wielorakie choroby, których konsultowanie przez specjalistów z zakresu czy to chirurgii, neurologii czy interny jest konieczne. Dlatego też w planach jest ciągła rozbudowa szpitala o kolejne oddziały: utworzenie np. rehabilitacji pulmonologicznej , otwarcie kolejnych potrzebnych poradni specjalistycznych np. poradni diabetologicznej dla osób chorych na cukrzycę.
Zapotrzebowanie na takie oddziały jest już teraz ogromne. Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia prognozy wynika, że w 2030 r. szacunkowa liczba osób starszych potrzebujących opieki długoterminowej lub geriatrycznej w Polsce wyniesie ponad 197,6 tys., w 2040 r. ponad 275,6 tys., a w 2050 r. ponad 317,2 tys. Polskie szpitale mogą nie być gotowe na taką falę. Dlatego ministerstwo szuka rozwiązań w systemie istniejącym. MZ uważa, że 27 proc. wszystkich łóżek w szpitalach powiatowych, ma potencjał do przekształcenia w miejsca opieki długoterminowej i geriatrycznej – tak przynajmniej wynika z dokumentu pod tytułem „Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce”, który jest swoistym kompasem zmian, jakie czekają polskie szpitale pod kątem opieki geriatrycznej. Niestety w Polsce brakuje lekarzy ze specjalizacją geriatryczną. Jest to w tej chwili specjalizacja charakteryzująca się największym deficytem.