ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Bez kategorii

Jak przebiega ekshumacja oraz w jakim celu jest wykonywana?

Wydobycie zwłok z grobu odbywa się stosunkowo rzadko, a cały proces jest sumiennie kontrolowany. Do ekshumacji może dojść w wyniku różnych zdarzeń. Jakich dokładnie? Jak wygląda jej przebieg? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.

W jakich sytuacjach jest konieczna?

Istnieją dwie możliwości, kiedy można dopuścić do ekshumacji zwłok lub szczątków zmarłego. Pierwszą sytuacją jest chęć wyrażona przez rodzinę lub konieczność przeniesienie grobu na całkiem inny cmentarz czy w inne miejsce niedaleko obecnego miejsca pochówku. Rzadziej można spotkać się z przeprowadzaniem dochodzenia lekarskiego czy sądowego. Dokładne warunki ekshumacji określone są przez prawo, a w tej sprawie należy kontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Szczegóły sprawdź na zck.olsztyn.pl.

Warto wiedzieć, że przeprowadzenie ekshumacji nie narusza sfery kultu osób zmarłych. Z tego powodu nie jest to sprzeczne z postanowieniami religii i kwestiami przekonań. Kościół dopuszcza do przeniesienia zwłok – wystarczy odpowiednio umotywowana prośba i dopilnowanie procesu ekshumacji pod kątem zachowania szacunku w stosunku do zmarłego i jego bliskich.

Wniosek o dokonanie ekshumacji mogą złożyć osoby spokrewnione (nie tylko w najbliższym stopniu) ze zmarłym. Jednak prawo do tego mają także sąd lub prokuratura.

Przebieg ekshumacji – co należy wiedzieć na ten temat?

Cały proces rozpoczyna podjęcie decyzji o konieczności przeprowadzenia ekshumacji. Należy wybrać nowe miejsce pochówku, otrzymać potrzebne zgodny (od administracji starego i kolejnego cmentarza) i złożyć wniosek o przeniesienie zmarłego u Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Gdy takie formalności zostały już dopełnione, można zgłosić się do firmy zajmującej się takimi usługami. Przeprowadzenia ekshumacji podejmuje się dom czy zakład pogrzebowy, który został wybrany przez rodzinę zmarłego lub sąd (w przypadku wspomnianego dochodzenia). Ceny takiej usługi mogą się między sobą znacznie różnić, dlatego warto wcześniej porównać przedstawiane oferty.

Kolejnym krokiem jest ustalenie daty i poinformowanie o niej każdej ze stron. Ekshumację można przeprowadzić w okresie od 16 października do 15 kwietnia, ponieważ wtedy sprzyjają ku temu warunki. Gdy zależy nam na innym terminie, potrzebne będzie specjalne pozwolenie wydawane przez inspektora sanitarnego, a także szczególna ostrożność przy przenoszeniu ciała lub szczątków. Cały proces powinien odbyć się również w czasie wczesnego ranka, aby towarzyszyła temu niższa temperatura i łatwiej było uniknąć zbędnych gapiów.

Szczegółowy przebieg pracy nad grobem i przewóz zależy od kilku czynników. Kluczowe jest to, czy ciało uległo mineralizacji. W zależności od tego szczątki mogą zostać wydobyte razem z trumną lub z jej resztkami i umieszczone w nowej trumnie.

Proces kończy się odebraniem przez rodzinę karty zgonu i zaświadczenia o pochodzeniu szczątek. Dokumenty należy dostarczyć również do administracji cmentarza, na którym został ponownie dokonany pochówek.

Kto może uczestniczyć w ekshumacji?

Cały przebieg ekshumacji powinien być nadzorowany przez sanepid. A więc najczęściej w procesie uczestniczy jego przedstawiciel, pracownicy zakładu pogrzebowego i zarządca cmentarza. Choć rodzina może być obecna przy ekshumacji, nie jest to konieczne. W przypadku dochodzenia kolejnymi uczestnikami procesu wydobycia szczątków będą również prokurator czy technik kryminalistyki.

Artykuł sponsorowany

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author