Jatki powoli na ukończeniu. Co będzie w jatkach miejskich? Jaką funkcję będą pełnić? [zdjęcia]
Rewitalizacja i rozbudowa jatek miejskich przy ulicy Mickiewicza wciąż się przedłuża, ale jest szansa, że prace zostaną zakończone w marcu tego roku.
– Ze względu na pewne roboty, które wyniknęły w czasie realizacji tej inwestycji, firma nie była w stanie dotrzymać pierwotnego terminu zakończenia prac, dlatego podpisaliśmy aneks do aktualnej umowy. Zgodnie z nim prace powinny się zakończyć do połowy marca – informuje Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.
Jatki miejskie to niewielki budynek na tyłach Urzędu Miasta, przy ul. Mickiewicza, który nie tylko zostanie odnowiony, ale na jego tyłach został już wybudowany drugi, bliźniaczy.Oba budynki zostaną połączone szklanym łącznikiem. Całością tego obiektu będzie zarządzać Muzeum Ziemi Rawskiej.
Jak będą wyglądać i co będzie znajdować się w zrewitalizowanych jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza?– Będziemy się starali jak najdokładniej odtworzyć wnętrze jatki, czyli dawnego sklepu spożywczego, gdyż w rawskich jatkach zajmowano się handlem nie tylko mięsem, ale także pieczywem, czy innymi artykułami spożywczymi – wyjaśnia dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej.
Mieszkańcy Rawy i turyści, którzy będą chcieli jatki zwiedzać, dowiedzą się, czym one były, zobaczą jak one wyglądały w okresie swojej świetności, jaka była historia rawskich jatek oraz kto je dzierżawił, a nie byli to tylko Polacy.
Ponadto w jatkach znajdą się: muzealna pracownia edukacji muzealnej, pracownia etnograficzna oraz rawskie centrum integracji kulturalnej. – Będziemy tę przestrzeń udostępniać na organizację wystaw czy wydarzeń, które będą chciały organizować instytucje i podmioty, albo osoby zainteresowane prowadzeniem działalności kulturalnej – mówi Broniarczyk.
Do jatek miejskich zostanie przeniesiona również biblioteka muzealna, która w tej chwili znajduje się w kamienicy przy Pl. Piłsudskiego. – Nasza biblioteka jest dość duża jak na bibliotekę funkcjonującą przy muzeum, gdyż znajduje się w niej niemal 11 tys. woluminów – wyjaśnia dyrektor muzeum.
Zostaną tam umieszczone również magazyny ze zbiorami muzealnymi. – Będziemy mieli teraz doskonałe warunki do magazynowania zbiorów. Będą one spełniać wszelkie standardy obowiązujące w muzealnictwie – podkreśla Marcin Broniarczyk w rozmowie z KochamRawe.pl.
Fot: oficjalna strona internetowa Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka