Kampania wyborcza. Wybory samorządowe. Doradca Robert Stępowski – marketing polityczny

Kampania wyborcza w wielu samorządach niebawem się rozpocznie. Mimo, że rządząca partia chce termin wyborów samorządowych przesunąć na wiosnę 2024 roku. Jak przygotować się do kampanii wyborczej? Jak wygrać wybory samorządowe? O tym ekspert marketingu polityczny i doradca kandydatów Robert Stępowski.
Oficjalnie samorządowa kampania wyborcza rozpocznie się dopiero w chwili, gdy zostanie oficjalnie ogłoszona data wyborów.
Najbliższe wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej nie jesienią 2023 roku, kiedy powinna skończyć się obecna kadencja samorządu, a dopiero w kwietniu 2024 roku.
Czy to oznacza, że póki co kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów mogą nie zajmować się marketingiem politycznym?
Każdy doświadczony samorządowiec i polityk wie, że kampania wyborcza rozpoczyna się na dzień po ogłoszeniu wyniku ostatnich wyborów.
Oczywiście można zarejestrować komitet wyborczy w ostatnim dniu i wówczas rozpocząć kampanię wyborczą. Ale czy to gwarantuje wygraną? Niekiedy takie zaskoczenie może przynieść nieoczekiwany, pozytywny efekt. Częściej jednak jest to czysty przypadek. Chyba, że kandydat był bardzo dobrze przygotowany do przeprowadzenia intensywnej kampanii wyborczej, a jedynie ujawnił się na krótko przed wyborami.
Książka: Robert Stępowski “Marketing polityczny. Jak wygrać wybory?” na Bonito.pl>>>
Jak przygotować skuteczną kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?
Dużo zależy od tego czy aktualnie wykonujesz mandat radnego, lub piastujesz stanowisko: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Czy też dotychczas nie działałeś (aś) w samorządzie terytorialnym i dopiero planujesz kandydować organizując swoją pierwsza kampanię wyborczą.
Nim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o starcie w wyborach samorządowych, przeprowadź najprostszą analizę SWOT, czyli swoich silnych i słabych stron jako kandydata. Uwzględniaj w niej także swoją sytuację zawodową i osobistą, abyś miał(a) świadomość z czym się mierzysz, jakie szanse i perspektyw daje Ci start w wyborach, a jakie zagrożenie może przynieść.
Na koniec przyjrzyj się sobie, swojemu potencjalnemu komitetowi i ludźmi, którzy wraz z Toba będą kandydować oraz w ten sam sposób oceń swoje otoczenie zewnętrzne i swoich kontrkandydatów.
Kiedy przeprowadzisz analizę i będziesz pewny, ze chcesz kandydować w najbliższych wyborach samorządowych oraz przeprowadzić kampanię wyborczą – skorzystaj z pomocy i doradcy politycznego – Roberta Stępowskiego, który jest ekspertem ds. marketingu politycznego i terytorialnego. Doradza kandydatom i samorządowcom.
Ile kosztuje kampania wyborcza w wyborach samorządowych?
Większość kandydatów zadaje w tym momencie pytanie: ile powinna kosztować kampania wyborcza i skąd wziąć na nią pieniądze? A także ile kosztuje praca doradcy politycznego, który specjalizuje się w marketingu politycznym.
I choć z bardzo pragmatycznego punktu widzenia, trudno o wydatkach na kampanię wyborczą nie mówić, to nie warto od tego rozpoczynać przygotować do kampanii.
Oczywiście w kodeksie wyborczym są określone limity wydatków ka kampanię wyborczą. I są one dość niskie oraz uzależnione od liczby wyborców w gminie, mieście, czy też okręgu wyborczym jeśli mówimy o kandydatach na radnych.
Wszystkie te oficjalne wydatki – zgodne z prawem – muszą przechodzić przez konto komitetu wyborczego ze wskazaniem darczyńców – wpłacających, którzy także mają ograniczone możliwości wspierania jednego kandydata, czy komitetu wyborczego.
Warto pamiętać, że budowanie swojej marki osobistej i rozpoznawalności, działalność społeczna, prowadzenie swoich mediów społecznościowych (kampania wyborcza w mediach społecznościowych), spotykanie się z ludźmi, wypowiadanie się w mediach, interesowanie się życiem społecznym i funkcjonowaniem samorządu nie musi mieć i najczęściej nie ma nic wspólnego z kampania wyborczą.
To przede wszystkim słuszna i godna naśladowania, postawa obywatelska, osoby zaangażowanej w życie lokalnej społeczności.
Swoją zaangażowana działalność możesz rozpocząć w ramach sformalizowanego stowarzyszenia (NGO), albo jako osoba prywatna, działacz społeczny, aktywista.
Aktualni radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci maja jeszcze łatwiejsze wydanie, gdyż oni zwyczajnie wypełniają swój mandat cały czas utrzymując kontakt z wyborcami, pokazując się przy różnych okazjach, spotykając się z wyborcami.
Kampania wyborcza. Wybory samorządowe. Doradca
Każdy powinien jednak skorzystać z konsultacji lub stałej współpracy z doradcą politycznym przed rozpoczęciem samorządowej kampanii wyborczej.
Robert Stępowski doradca kampania wyborcza wybory samorządowe KONTAKT>>>