Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Obchody Święta Niepodległości w Rawie Mazowieckiej online

W tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć w obchodach 11 listopada. Dlatego wszystkie uroczystości zostały przeniesione do sieci i w środę (11.11) będzie można je obserwować na kanale YouTube Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości w Miejskim Domu Kultury rozpoczynają się już 7 listopada.

W sobotę (7.11) o godz. 10 MDK zaprasza na swój Facebook’owy profil dzieci, gdyż właśnie tam, w ramach weekendowej Świetlicy Artystycznej odbędą się warsztaty plastyczne. Podczas nich zostaną zaprezentowane techniki, dzięki którym będzie sobie można w domowym zaciszu przygotować białego orzełka.

9 listopada online odbędą się przesłuchania w ramach IX Festiwal Pieśni Patriotycznej Biało-Czerwone Nuty (wyniki poznamy 10 listopada też w internecie).

Narodowe Święto Niepodległości w Rawie tylko on-line

Ze względu na panujący reżim sanitarny, tegoroczne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały zupełnie inny charakter niż zazwyczaj, co nie znaczy, że samorządowcy zapomnieli o tym święcie.

Uroczystości rozpoczną się tradycyjną mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 10 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, a o godz. 11:30 będziemy mogli wysłuchać okolicznościowego odczytu i zobaczyć spektakl muzyczny “Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” – tylko online na YouTube – kanał Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Szczegóły na poniższym plakacie. W uroczystościach wezmą udział tylko przedstawiciele poszczególnych samorządów z powiatu rawskiego i parlamentarzyści.

Pod plakatem znajdziecie więcej informacji o spektaklu muzycznym “Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze”.

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera.

Powstała po upadku powstania styczniowego i jest wielkim manifestem patriotycznym.

To wyjątkowe widowisko już 11 listopada będzie można zobaczyć w naszym domu kultury. Ze względu na wzmożony reżim sanitarny i ograniczoną liczbę miejsc na sali widowiskowej – zachęcamy do obejrzenia spektaklu w domach, przez internet. Transmisja będzie prowadzona na kanale youtube Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Link udostępnimy także na naszym profilu fb MDKRAWA. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości planowo rozpoczną się w naszej placówce o godz. 11.30.

Na naszej scenie wystąpią: Aleksandra Wiwała, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Łukasz Gaj, Tomasz Raczkiewicz i Andrzej Kostrzewski. Solistom będzie towarzyszył chór oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

KILKA SŁÓW o WIDOWISKU

Wartości muzyczne opery są niezaprzeczalne, przywołują staropolski obyczaj, uczą miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich mistrzów. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Wykonawcy występują w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązuje do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej, na wpół rycerskiej.

Spektakle muzyczne pn. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” przyczyniają się do kształtowania patriotycznych postaw, a także do podniesienia świadomości polskiej kultury. Przyczyniają się również do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Obcowanie ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych miałkiej rozrywki. „Śpiewnik” przyczynia się do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury. Nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością te braki wyrównuje.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author