Obchody Wielkanocy w Rawie Mazowieckiej. Biskup łowicki wydał zarządzenie dla proboszczów

Biskup Andrzej Dziuba wydał dekret, w którym zaleca proboszczom jak mają wyglądać obchody Triduum Paschalnego. Odniósł się też do organizacji Pierwszej Komunii Świętej. Biskup przypomina, że proboszczowie powinni stosować się do obowiązujących zaleceń kościelnych i państwowych, m.in. “we Mszach świętych lub innych obrzędach religijnych nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących liturgię”.
W dekrecie ks. bp. Andrzeja Dziuby czytamy m.in.:
Wielki Czwartek – we Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obmycie nóg i procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Najświętszy Sakrament pozostawiamy w tabernakulum;
Wielki Piątek – w modlitwie powszechnej powinno znaleźć się okolicznościowe wezwanie o oddalenie pandemii wirusa. Tekst z nutami podany jest w załączniku. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić przyklęknięciem;
Wielka Sobota – należy umożliwić wiernym adorowanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim przestrzegając jednak wszystkich ograniczeń związanych z epidemią. Wigilia Paschalna: w ramach Liturgii Światła zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał i wykonać Exultet; w liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych;
Pozostałe kwestie związane z organizacją i przeżywaniem uroczystości Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocny pozostawiam roztropnemu rozeznaniu Księży Proboszczów”.
Bp. Andrzej Dziuba nie odniósł się m.in. do święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, mimo, że część biskupów diecezjalnych zaleca, aby w tym roku rezygnować ze święcenia przynoszonych do świątyni tego dnia pokarmów, które trafiają na świąteczny stół (rezygnację ze święcenia pokarmów zalecają m.in. metropolita archidiecezji łódzkiej czy biskup diecezji warszawsko-praskiej). Samo święcenie przyciąga zresztą do kościołów wielu wiernych, podczas gdy rząd po raz kolejny wprowadza ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu i gromadzenia się (odległość od każdej osoby musi wynosić przynajmniej 2 metry, a osoby do 18-roku życia muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej).
Biskup wydał także zalecenia dotyczące organizacji Pierwszej Komunii Świętej:
Wariant I: Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem.