ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Otwarto “Ogród Dialogu” w Rawie Mazowieckiej. Uroczystości zakończył piknik parafialny [zdjęcia]

“Ogród Dialogu” w Rawie Mazowieckiej to wspólny projekt projektu Gminy Rawa Mazowiecka i Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP pn.: „Szlakiem dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”. Uroczystości odbywały się przez cały miniony weekend (10-11 września).

Po ponad 80 latach milczenia zostały upamiętnione cierpienia jeńców – Żołnierzy Września 1939 r., którzy po bitwie nad Bzurą zostali uwięzieni na ternie przykościelnym w Rawie Mazowieckiej. W tym obozie, pod gołym niebem od połowy września przez kilka tygodni przebywało ok 15 tys. jeńców oraz cywili. Otrzymywali oni od Niemców 2 razy w tygodniu zupę. Z pomocą spieszyli mieszkańcy miasta a szczególnie miejscowy proboszcz ks. Wacław Zienkowski. Został on zresztą z tego powodu aresztowany i zamordowany w obozie w Sachsenhausen.

Ponieważ do tej pory nie było żadnego upamiętnienia tego obozu, stąd z inicjatywy proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – ks. Bogumiła Karpa powstał Ogród Dialogu, na terenie którego wybudowano Drogę Krzyżową Narodu Polskiego będącą formą pomnika ku czci ofiar obozu.

Przesłanie Ogrodu Dialogu nie zatrzymuje się jednak tylko na wspomnieniu. Jego drugim bardzo ważnym elementem jest Krąg Pokoju – miejsce duchowego wołania o pokój. Inspiracją dla tego pomysłu był kamienny różaniec przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie – męczennika „Solidarności”, kapłana będącego ofiarą totalitarnego systemu oraz wyznawcy wezwania św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Każdy z 59 kamieni kręgu jest znakiem konkretnego kraju. Krąg Pokoju został uwieńczony krzyżem złożonym z siedmiu kamiennych bloków oznaczających kontynenty Ziemi. Zespolone kutym łańcuchem kamienie symbolizują cały świat złączony w duchowym dialogu dla budowania pokoju, wzajemnego zrozumienia oraz szacunku. Przed każdym z kamieni zostały umieszczone tablice z napisem w różnych językach o treści: „Módlmy się o pokój”.

Uroczystości otwarcia odbyły się w sobotę 10 września i rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

Uczestniczył w niej a później poprowadził modlitwę za zmarłych Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – Jan Cieślar. Na początku liturgii został odczytany List jaki papież Franciszek skierował na rawskie uroczystości. Oprawę muzyczą liturgii a później koncert zaprezentował Reprezentacyjny Zespól Artystyczny Wojska Polskiego.

Kulminacja obchodów był przemarsz uczestników do parafialnego Ogrodu. Prowadzona przez ułanów na koniach szła rawska młodzież niosąc flagi 60 krajów a za nimi samorządowcy, na terenie których toczyła się Bitwa nad Bzura. Również oni nieśli swoje flagi. Byli też przedstawiciele niektórych ambasad, w tym Niemiec. Przed poświeceniem Drogi Krzyżowej oraz Kręgu zostały zawieszone wszystkie flagi a lektor odczytywał w 60 jeżykach świata wezwanie: „Módlmy się o pokój”.

Warto podkreślić, że flagę Ukrainy niosły rodziny ukraińskie, które od samego początku wojny tu w parafii znalazły schronienie i opiekę. Oni tez podziękowali wszystkim Polakom za tyle dobroci i pomocy jakiej Ukraina doświadcza.

Po agapie odbyła się w nastrojowych blaskach ciemności po raz pierwszy Droga Krzyżowa Narodu Polskiego.

Drugi dzień uroczystości otwarcia Ogrodu Dialogu rozpoczął się od Mszy św., sprawowanej prze ks. bp. Wojciecha Osiala. Poświęcił on tez pozostałe obiekty w ogrodzie: kopię Groty z Lourfes oraz kapliczkę Fatimska. Po modlitwie rozpoczął się parafialny piknik, w którym uczestniczyły i parafianie i przybyli goście.

Zamierzeniem ks. Proboszcza jest to, aby w tym Ogrodzie trwała codzienna modlitwa o pokój. W tym celu będą zapraszane Koła Żywego Różańca z całej Polski oraz inne grupy, które w tym szczególnym miejscu modlitwa różańcową wypełniać będą prośbę Maryi z Fatimy: „Módlcie się o pokój”.

Prac rozpoczęto 7 lutego br., a zakończono w sierpniu.
Zostały one dofinansowane środkami unijnymi w ramach wspólnego projektu Gminy Rawa Mazowiecka i Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP pn.: „Szlakiem dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”. Ogród ten jest miejscem spotkania i dialogu człowieka z Bogiem oraz drugim człowiekiem. Ma on łączyć ludzi i pobudzać do duchowego rozwoju. Z okazji otwarcia ogrodu parafia wydął tez książeczkę z rozważaniami Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego oraz opisem ogrodu historią barokowych obiektów parafii.

PIKNIK PARAFIALNY

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author