Categories Powiat Rawski

Pierwszych 20 mieszkańców powiatu rawskiego otrzymało od rawskiego szpitala opaski ratujące życie

Ruszył program teleopieki. Pierwsi mieszkańcy powiatu rawskiego otrzymali od szpitala specjalne elektroniczne opaski monitorujące ich zdrowie. Dzięki nim są non stop pod opieką medyczną. Docelowo szpital rozda 200 opasek.

NASZA AKCJA: Poszukujemy starych zdjęć Rawy Mazowieckiej. KLIKNIJ i przeczytaj o naszej akcji>>>

Szpital w Rawie zorganizował wsparty funduszami Unii Europejskiej program skierowany dla osób samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, podopiecznych ośrodków opieki społecznej, osób o ograniczonych dochodach.

Polega on na dostarczeniu najbardziej potrzebującym specjalnych, nowoczesnych, noszonych na nadgarstku opasek, które przez 24 godziny monitorują podstawowe funkcje życiowe: tętno, saturację, posiada także detektor upadku.

Dane medyczne są na bieżąco przekazywane do szpitalnego centrum dowodzenia, gdzie przez okrągłą dobę czuwają nad nimi ratownicy medyczni. W razie jakichkolwiek odchyleń od normy w parametrach, ratownicy mogą skontaktować się z właścicielem opaski lub zorganizować pomoc. Opaski powinno się nosić non-stop, nawet podczas snu. Zdejmować je trzeba do kąpieli.

– Mieliśmy już jedną sytuację, w której okazało się, że nasza pacjentka przewróciła się w łazience i mocno zraniła w rękę, potrzebowała opieki lekarza – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Udało się bardzo szybko zorganizować pomoc. Zważywszy na to, że opaski noszą ludzie starsi i bardzo często schorowani, szybka interwencja dzięki danym dostarczanym przez opaski może uratować życie.

Jak to działa? Jeżeli urządzenie zarejestruje nietypowe, niebezpieczne dla zdrowia parametry, dyspozytorzy zareagują błyskawicznie. Jak? Po pierwsze mogą poprzez urządzenie (lub telefonicznie) próbować skontaktować się z pacjentem, po drugie mogą poprosić o sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta przez sąsiadów, których numery telefonów zostaną przekazane, po trzecie w końcu szybko wezwać na miejsce odpowiednie służby – pogotowie czy straż pożarną na wypadek konieczności wyważenia drzwi. Szpital zorganizował już serię spotkań z przedstawicielami służb: policji, straży i pogotowia, w celu skoordynowania działań w ramach programu.

Kto otrzyma opaskę ratującą życie od rawskiego szpitala?

Szansę na objęcie teleopieką mają osoby samotne, schorowane, niepełnosprawne, w podeszłym wieku, podopieczni ośrodków opieki społecznej, osoby o ograniczonych dochodach. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w programie lub ich bliscy powinni skontaktować się z biurem projektu, które mieści się w SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba pobrać i wypełnić oraz do kiedy i gdzie je złożyć. O przyznaniu opaski zdecydują bowiem ścisłe kryteria określone w regulaminie programu.

Opaski nie są trudne w obsłudze, ale przed rozpoczęciem ich użytkowania każdy pacjent przejdzie szkolenie.

Jak skontaktować się ze szpitalem św. Ducha w Rawie Mazowieckiej?

Osoby, które chciałby zacząć używać opasek i skorzystać z programu teleopieki prosimy o kontakt Biurem Projektu: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej – Szpital św. Ducha, ul. Warszawska 14, 96-200 Rawa Mazowiecka, Koordynator projektu: Magdalena Karnowska: tel 729 059 508 e-mail: ue@szpitalrawa.pl lub Sekretariat tel. 729 059 534, e-mail: sekretariat@szpitalrawa.pl

Pełna wartość projektu to ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 11 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author