Rawa otwiera Centrum Organizacji Pozarządowych
Przy ul. Armii Krajowej 2 w Rawie Mazowieckiej (wejście do parku) oficjalnie otwarto Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych.
– Mamy w Rawie wiele NGO-sów, które realizują bardzo potrzebne dla naszego miasta działania, ale nie stać ich, aby na komercyjnych warunkach wynająć sobie lokal, gdzie mogliby się spotykać, pracować i rozwijać. To miejsce jest właśnie dla nich. Dla wszystkich, którzy pracują na rzecz mieszkańców naszego miasta – zaznacza w rozmowie z portalem KochamRawe.pl Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.
I dodaje: – Praca organizacji pożytku publicznego, które wspieramy, także finansowo, jest dużo bardziej efektywna i tańsza, niż gdyby te same zadania realizowało miasto, czy któraś z podległych mu instytucji, ale co najważniejsze osoby zaangażowane w pracę w tych organizacjach, przede wszystkim skupiają są na człowieku, jego potrzebach i problemach, dlatego tak bardzo, mnie osobiście, zależy na wspieraniu działalności tych organizacji, a Centrum Organizacji Pozarządowych w Rawie, jest jedną z takich form wsparcia.
Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych funkcjonuje od 11 stycznia 2019 roku przy ul. Armii Krajowej 2. Nieodpłatnie będą z niego mogły korzystać wszystkie organizacje pożytku publicznego, społecznie działające na rzecz mieszkańców Rawy Mazowieckiej.
– Lokal jest w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb mieszkańców, w tym niepełnosprawnych, bo choć znajduje się on na pierwszym piętrze, to w budynku jest winda i nie ma problemu, aby się do niego dostać – wyjaśnia Teresa Sekuter z rawskiego Urzędu Miasta.
W RCOP znajduje się sprzęt komputerowy (komputer, drukarka, skaner), z którego będą mogły korzystać organizacje, chcące przygotowywać różnego rodzaju dokumenty, czy wnioski o dotacje. – Oczywiście będziemy kontrolować kto i kiedy z tych pomieszczeń i sprzętu korzysta. Przygotowaliśmy odpowiedni regulamin. Wszystko w trosce o to, aby wyposażenie centrum jak najdłużej mogło służyć wszystkim korzystającym z niego osobom – wyjaśnia przedstawicielka urzędu.
Z pomieszczeń i sprzętu centrum nie będzie mógł skorzystać każdy, przychodzący z przysłowiowej ulicy. Stowarzyszenie, które będzie chciało spotykać się w RCOP, najpierw musi wypełnić odpowiedni formularz, który już niebawem będzie można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta i zadeklarować w nim, kiedy chciałoby korzystać z lokalu i w jakim zakresie. Wnioski będą rozpatrywane przez pracowników urzędu, a następnie z poszczególnymi organizacjami zostaną podpisane stosowne porozumienia. Organizacje, z którymi takie porozumienia zostaną przez miasto podpisane, za korzystanie z pomieszczeń i sprzętu, nie będą musiały płacić.
Jak zaznacza Teresa Sekuter, będzie to miejsce, gdzie przedstawiciele organizacji pracujących na rzecz naszego miasta, będą mogli także zwyczajnie przyjść, spotkać się, wypić kawę, czy herbatę i porozmawiać o istotnych dla nich sprawach, czy też nawiązać kontakty pomiędzy poszczególnymi organizacjami. – Dotychczas członkowie wielu małych organizacji spotykali się w prywatnych domach – mówi Teresa Sekuter. – Nasze stowarzyszenia działają nie tylko na rzecz ogólnie rozumianego dobra mieszkańców miasta, ale istotna jest również pomoc, której sami sobie udzielają ich członkowie, choćby przez możliwość spotkania się, porozmawiania, podzielenia doświadczeniami – wymienia.
W siedzibie centrum codziennie będzie pełniony dyżur pracownika w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek od godz.14.00 do godz.16.00, środka od godz.14.00 do godz.17.00, piątek w godz.15.00 do godz. 16.00.