Rawianki na kierowniczych stanowiskach. Czy trudno jest zarządzać firmą lub prowadzić biznes?
Czy kobietom łatwo prowadzić biznes i zarządzać ludźmi? A może napotykają na jakieś trudności? Pytamy o to w przeddzień Dnia Kobiet i wszystkim naszym Czytelniczkom z Rawy oraz Powiatu Rawskiego już dziś składamy najlepsze życzenia!
Emilia Tulin
Prezes ZGO Aquarium
Oczywiście jest trudniej kobiecie zarządzać firmą w branży gospodarki odpadami, gdyż jest ona zdominowana przez mężczyzn. Na pewno to, że prowadzi ją kobieta, jest rzadkością w tej działalności. Jednakże ja się w niej odnalazłam i nie wyobrażam sobie innej. Początki były trudne. Musiałam dużo pracować, angażować się w różne tematy, żeby udowodnić, że kobieta również potrafi być techniczna i zna te zagadnienia bardzo dobrze. Wchodząc na teren Zakładu, łamiąc stereotypy, pokazywałam, że my, kobiety, też potrafimy być dobre w męskich zawodach i czasami umiemy zaskoczyć niejednego mężczyznę swoją wiedzą i kreatywnością. Trzeba było to udowadniać na początku, ale potem było już tylko lepiej. Dzięki temu zyskiwałam uznanie i szacunek kontrahentów, pracowników i swoich szefów.
Katarzyna Zagajewska
Dyrektor Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego
Ja nie mam problemu, aby zarządzać zespołem ludzi. Pewnie to kwestia charakteru, ale też doświadczenia. Zanim podjęłam pracę w Wydziale Infrastruktury przez wiele lat zajmowałam stanowiska kierownicze w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydział Infrastruktury to Oddział Komunikacji, Oddział Inwestycji i Zarząd Dróg Powiatowych, gdzie – zwłaszcza ten ostatni – kojarzy się z typowo „męską” pracą. Mnie dobrze współpracuje się zarówno z mężczyznami jak i kobietami.
Małgorzata Leszczyńska
Dyrektor SP ZOZ
Czy łatwiej jest prowadzić dużą firmę (szpital) kobiecie? Trudno to ocenić, zapewne wszystko zależy od predyspozycji osoby i to niezależnie od płci. W moim odczuciu kobiety są bardziej operatywne i potrafią wykonywać kilka rzeczy jednocześnie, co zapewne przyspiesza pracę. Z drugiej strony mężczyźni nie przejmują się tak bardzo, że np. coś jest nie zrobione na czas. To jest ta cecha, którą ja chciałabym posiadać. Jestem osobą zorganizowaną i bardzo obowiązkową. Często stresuję się, że z czymś nie zdążę na czas, a w mojej pracy bardzo ważne jest opanowanie oraz podejmowanie racjonalnych i trudnych decyzji.
Joanna Walendzik
Prowadziła w Rawie placówkę bankową
Kobieta prowadząca biznes w małym mieście w Polsce musi być zaradna i elastyczna, umiejętność budowania relacji społecznych jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu. Mniejszy rynek może stanowić wyzwanie, ale więzi społeczne mogą być atutem. Kobieca determinacja i umiejętność wykorzystania lokalnych zasobów, mogą przyczynić się do sukcesu w takim środowisku jak Rawa.
Dorota Bakalarska
Prowadzi w Rawie biuro kredytowo-ubezpieczeniowe
Kobieta, która podejmuje się „wyzwania” prowadzenia biznesu musi być bardzo konsekwentna w działaniu, ponieważ w dalszym ciągu istnieje przekonanie, że to mężczyzna zajmuje się prowadzeniem firmy, a kobieta domem i dziećmi. Kobiety są zdecydowanie lepiej zorganizowane dlatego wiele z nich, mimo obowiązków rodzinnych, prowadzi odnoszące sukcesy firmy.
Jolanta Popłońska
Dyrektor ZSP w Białej Rawskiej
Na kierowniczym stanowisku świetnym menadżerem może być kobieta jak i mężczyzna. Ale w edukacji to kobiety mają dominującą pozycję pomimo iż w naszym powiecie placówkami zarządzają w większości mężczyźni. Uważam, że każda osoba pełniąca funkcję kierowniczą w szkole powinna być zorganizowana, znać swoją placówkę, potrafić zintegrować zespół, tworzyć przyjazne warunki pracy, partnerskie relacje w gronie pedagogicznym i zawsze myśleć w kategoriach dobra dla innych osób zarówno nauczycieli jak i uczniów. I to cały sukces zarządzania placówką, w której pracuje się z przyjemnością.