Rawski KRUS liderem w województwie łódzkim. Do czego służy platforma eKRUS?

Rawa Mazowiecka | KRUS promuje system informatyczny skierowany do wszystkich ubezpieczonych. Jak się okazuje, choć w Powiecie Rawskim jest 5,5 tysiąca rolników, tylko niewiele pond 12% z nich korzysta z portalu eKRUS. Liczba ta systematycznie rośnie.
Zasubskrybuj kanał KochamRawe na YouTube
Do rawskiego KRUS można przyjść codziennie w godz. 7:30-15, aby z pomocą pracowników założyć profil na platformie. – Osoby, które mają profil zaufany mogą bezpośrednio skorzystać ze strony internetowej KRUS i zarejestrować się przez naszą stronę, jeśli profilu zaufanego nie ma, zapraszamy do placówki i z wszystkim pomożemy – deklaruje Katarzyna Zagajewska, kierownik KRUS w Rawie Mazowieckiej.
Rawska placówka jest liderem w województwie w ilości założonych profili na e-platformie. Dotychczas zarejestrowało się ponad 12% wszystkich interesantów. W województwie jest to ponad 6%.
– Platforma będzie się rozwijać i będzie zyskiwać nowe funkcjonalności. Dzięki niej będzie można załatwić coraz więcej spraw, więc zapewne razem z jej rozwojem, osób zainteresowanych korzystaniem z e-usług będzie coraz więcej – wyjaśnia dyrektor KRUS w Łodzi Michał Jodłowski.
Na terenie Powiatu Rawskiego za pośrednictwem e-platformy rolnicy najchętniej rejestrują pracowników sezonowych.
Pracownicy KRUS podkreślają, że portal to duże ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy mieszkają daleko od siedziby instytucji, a godziny pracy urzędu bywają niewygodne. Michał Jodłowski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, zachęca do sprawdzenia, jak wiele formalności można załatwić online: Można uzyskać dostęp do informacji o okresach ubezpieczenia czy opłacać składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Można również wypełniać i wysyłać wnioski, na przykład o zasiłek macierzyński lub jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy rolniczej.
Podczas dnia otwartego rolnicy mogli nie tylko dowiedzieć się więcej o portalu, ale także założyć konto na miejscu, przy wsparciu specjalistów Kasy. Katarzyna Zagajewska, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Rawie Mazowieckiej, podkreśla, że taka pomoc dostępna jest również na co dzień: Służymy poradą. Pomagamy założyć konto eKRUS. Drukujemy wniosek, pomagamy go złożyć, a także pomagamy w logowaniu do aplikacji.
Nowe konta podczas Dnia z eKRUS założyło kilkunastu rolników. Wśród nich był Cezary Rokicki, sadownik z Białej Rawskiej. Podkreślił, że dzięki kontu w portalu eKRUS nie będzie musiał osobiście zgłaszać się do KRUS choćby w celu zgłoszenia do ubezpieczenia pomocników rolnika. Jak powiedział: Mogę tego dokonać w wolnej chwili, nawet w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy urzędu.
Osoby, które założyły konto wzięły udział w loterii fantowej.
Przypomnijmy, że rolnik zarejestrowany na eKRUS może:
• uzyskać dostęp do informacji o okresach ubezpieczenia, wykazach składek ubezpieczeniowych, terminach i historii płatności, a także o okresach podlegania ubezpieczeniu pomocników rolnika oraz ich składkach
• opłacić składki oraz zadłużenia z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz składki
• i zadłużenia za pomocników rolnika online
• wypełniać i wysyłać elektroniczne wnioski, takie jak: wniosek o zasiłek macierzyński,
• jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, zgłoszenie wypadku, oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej, czy wniosek o przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego
• dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego pomocników rolnika w okresie świadczenia pomocy
• w gospodarstwie
• pobrać zaświadczenia w formie elektronicznej, m.in.: o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, o okresach podlegania ubezpieczeniu oraz o okresach podlegania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
