Rawski szpital prosi o pomoc. Potrzebuje 60 łóżek o wartości 200 tys. zł

Szpital im. św. Ducha wystąpił do wszystkich gmin powiatu rawskiego o wsparcie finansowe zakupu łóżek dla oddziałów placówki. Szpital nie jest w stanie sam udźwignąć finansowo tak dużego wydatku. Tymczasem trzeba wymienić przynajmniej 60 łóżek. To koszt blisko 200 tysięcy złotych. List w tej sprawie do gmin powiatu wystosowała Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ w Rawie Mazowieckiej.
Pacjentami szpitala im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej są mieszkańcy wszystkich gmin leżących w powiecie rawskim. Tylko w 2019 roku w szpital leczył aż 4285 osób, a w tym roku ta liczba będzie z pewnością podobna, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej. Tymczasem łóżka, którymi dysponuje szpital są mocno wyeksploatowane, niektóre z nich liczą kilkadziesiąt lat.
– Staramy się pozyskiwać środki, które pomagają leczyć pacjentów z każdych możliwych źródeł – tłumaczy dyrektor Małgorzata Leszczyńska. – Dlatego zwróciłam się do wójtów i radnych poszczególnych gmin o wsparcie finansowe, które pozwoli na zakup nowych łóżek do oddziałów szpitalnych. Na dzień dzisiejszy potrzebujemy wymienić 60 łóżek. Koszt jednego łóżka z szafką to kwota około 4 – 5 tysięcy złotych, a cena jest uzależniona od tego czy łóżko jest sterowane elektrycznie czy manualnie. Dla nas jest to bardzo duży wydatek, na który w obecnej chwili nie możemy sobie pozwolić, ale dzięki wsparciu samorządów z pewnością stanie się to możliwe. To, ile łóżek konkretnie uda nam się kupić okaże po zbiórce pieniędzy. Mamy nadzieję, że jak najwięcej.
Przypominamy, że od Starostwa Powiatowego z pozyskanych od poszczególnych gmin środków szpital otrzymał w 2019 niezbędny w swojej pracy nowy sterylizator parowy (czyli autoklaw). Bardzo potrzebne wsparcie spłynęło wówczas również od Miasta Rawa Mazowiecka, które przekazało sprzęt do pracowni endoskopii, umożliwiający m.in. wczesne wykrywanie raka jelita grubego.: videogastroskop HD, videogastroskop nosowy, videokolonoskop HD, automatyczną myjnię endoskopową, ssak endoskopowy, monitor medyczny.
Jednocześnie lista tegorocznych zakupów i inwestycji jest również długa to m.in. przejęcie laboratorium, zakup myjni do narzędzi na blok operacyjny (71 tys. zł), podpisanie umów na projekty unijne: teleopieka pacjenta oraz opieka długoterminowa (czas realizacji 3 lata, pozyskane środki to kwota 3 mln zł), program „Odważymy łódzkie” ( czas realizacji 2 lata, kwota 608 tys zł), program badań przesiewowych raka jelita grubego (czas realizacji 2 lata, kwota przyznana to 1 160 000 zł), zakup stołów operacyjnych, remonty: łazienek w oddziale chirurgii i pediatrii, korytarza w oddziale chirurgii, oddziału wewnętrznego.
– Robimy wszystko z myślą o naszych pacjentach, aby trudny czas hospitalizacji mogli spędzić w przyjemnych, odremontowanych pomieszczeniach zaopatrzonych w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną – mówi Małgorzata Leszczyńska. – Zakup nowych łóżek znacznie poprawiłby komfort pobytu w naszym szpitalu. Liczę na wsparcie gmin, ponieważ my każdego dnia pracujemy dla mieszkańców wszystkich tutejszych gmin. Jestem pewna, że wspólnie nam się uda.