Rawskie Dni Muzyki Klasycznej: „Operetka nie taka straszna” i koncert Viva Moniuszko

Już w nadchodzący weekend w Rawie Mazowieckiej odbędzie się kolejna edycja Dni Muzyki Klasycznej. 21 września o godz. 18 w MDK wysłuchamy koncertu operetkowego, a w niedzielę 22 września w „dużym kościele” koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce.
Zbiór opowiadań o Rawie i Ziemi Rawskiej “Pewnego razu w Rawie…” do kupienia na empik.com>>>
„Operetka nie taka straszna”
21.09.2019 , godz. 18.00
Dni Muzyki Klasycznej to dwudniowe święto nie tylko melomanów, ale tych wszystkich, którzy uwielbiają słuchać muzyki wykonywanej na najwyższym poziomie. RDMK to wydarzenie, które takie doznania oferuje, a jego kolejna odsłona nastąpi jak zwykle we wrześniu.
Pierwszy koncert tradycyjnie odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury a nosi on tytuł – „Operetka nie taka straszna”. Będzie to opowieść o miłosnych i zawodowych perypetiach pary śpiewaków Grażyny i Janusza, którzy zostali dyscyplinarnie zwolnieni z opery. Obok nich na scenie pojawią się także- przyszły dyrektor operetki Andrzej i garderobiana Żaneta.
Głównych bohaterów poznajemy podczas imprezy domowej u Grażyny i Janusza. Niestety, na przyjęciu, mimo wielu zaproszonych gości, zjawiają się tylko Andrzej i Żaneta. Gospodarze dowiadują się w tajemnicy od Andrzeja, że dostaną szansę na występ w Operetce. Nie są z tego powodu zbytnio zadowoleni, wszak oni są śpiewakami operowymi, a występ w operetce stanowi dla nich pewnego rodzaju degradację. Jednakże postanawiają skorzystać z szansy….
Podczas tego niezwykłego koncertu, mającego wiele ze spektaklu teatralnego, usłyszymy najpiękniejsze arie, duety, kwartety operowe, piosenki operetkowe i musicalowe oraz muzykę filmową i popularną. Stanie się to 21 września 2019 r. o godz. 18:00.
Bilety w cenie 20 zł.
AKT I
1. J.Matuszkiewicz: Muzyka (czołówka) z serialu „Alternatywy 4“
2. M.Leigh : ”Śnić Sen” – piosenka z Musicalu „Człowiek z La Manchy”
3. F.Loewe: „ Przetańczyć całą noc” – piosenka z musicalu „My Fair Lady”
4. I.Kalman: „Tłum fraków” – duet z operetki „Księżniczki Czardasza”
5. J.Strauss: „Taki Pan jak Pan” – aria z operetki „Zemsta Nietoperza”
6. W.Killar: „Polonez” – z filmu „Pan Tadeusz”
7. I.Kalman: “Artystki z teatru Variete”- duet z operetki “Księżniczka Czardasza”
8. F.Lehar: „Kiedy skrzypki grają” – czardasz z operetki „Cygańska miłość”
9. G.Bizet: „Habanera” – aria z opery „Carmen”
10. J.Strauss: „W soczystym winnym gronie” – kwartet wokalny z operetki „Zemsta nietoperza”
Akt II
1. J.Strauss: „Tritsch-Tratsch – Polka”
2. J.Offenbach: „Aria ze Śmiechem” – z operetki „Perichola”
3. R.Stolz: „Brunetki blondynki” – piosenka z repertuaru M.Fogga
4. G.Puccini: „Quando m’en vo” – aria z opery „Cyganeria”
5. I. Kalman: „Czardasz” – z operetki „Księżniczka Czardasza”
6. D.Szostakowicz: “The Second Waltz”
7. I. Kalmann: „Ach jedź do Varasdin”- duet z operetki „Hrabina Marica”
8. A.L. Webber: „All i ask of you” – piosenka z musicalu „Upiór w operze”
9. V.Di Chiara: „La Spagniola”
10. I. Kalman „Bo to jest miłość” z operetki „Księżniczka Czardasza”
Przed nami wystąpią:
Maria Malinowska – Grażyna
Kamil Pękala – Janusz
Karolina Sołomin – Żaneta
Maciej Gronek – Andrzej
Śpiewakom towarzyszy zespół Artis w 5 osobowym składzie (I skrzypce, II skrzypce, pianino, puzon, flet)
Koncert Viva Moniuszko
22.09.2019 godz.19.00 – kościół NPNMP
Drugi dzień wielkiego święta muzyki poważnej przeniesie nas do świata wielkich kompozycji Stanisława Moniuszki, wpisujemy się tym samym w obchody Roku Moniuszkowskiego, i jest to świetna okazja, by poznać wycinek genialnej twórczości polskiego kompozytora.
Wystąpi przed nami zespół założony w 2016 r. Towarzystwo Śpiewacze Kulturalny Komorów- bo tak brzmi jego pełna nazwa- ma w swym dorobku cztery wyjątkowe programy koncertowe ; Te Deum expectamus, Dei gloria in Polonia, Jerzy Fryderyk Haendel – oratorium “Mesjasz” i Viva Moniuszko. Rawska publiczność będzie mogła zapoznać się z tym czwartym właśnie, wypełniają go nie tylko przeboje Moniuszki, ale również kilka utworów, które śmiało możemy nazwać perłami muzyki polskiej.
Zespół T.Ś.K.K. złożony ze śpiewaków amatorów jest wspierany grą Danuty Kojro (Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa), konsultacją wokalną Agnieszki Lipskiej (Opera Kameralna i Opera Królewska), a prowadzi go doktor sztuk muzycznych, organista i dyrygent w jednej osobie- Witold Błaszczyk. Za nimi już ponad 30 koncertów wykonanych na Mazowszu, a ich dalsze plany artystyczne sięgają poza granice kraju. To ludzie pełni entuzjazmu i świadomi swojej muzycznej misji.
Koncert „Viva Moniuszko” odbędzie się w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 22 września o godz. 19:00. Wstęp wolny.
W programie znalazły się następujące utwory:
Jan Podbielski – „Preludium organowe”
Wacław z Szamotuł – „Modlitwa”
Jan z Lublina – „Tańce organowe”
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – motet “Laetatus sum”
Marian Sawa -psalm “Lauda anima mea”
Stanisław Moniuszko – dwie pieśni, aria, wariacje
na temat dwóch pieśni organowych ; „Msza Piotrowińska na kwartet solistów,
chór i organy”.
Wykonawcy :
Anna Błaszczyk – sopran, Katarzyna Brzozowska – sopran , Agnieszka Lipska –
alt , Marcin Pilich – tenor , Michał Muzyka – bas , Danuta Kojro – organy ,
Towarzystwo Śpiewacze Kulturalny Komorów , Witold Błaszczyk – organy i
kierownictwo muzyczne.