ubezpieczenia Rawa Mazowiecka
Categories Powiat Rawski

Rozmowa z Małgorzatą Leszczyńską, dyrektorem szpitala w Rawie Mazowieckiej

– Tylko w styczniu tego roku przyjęliśmy do szpitala ponad 400 pacjentów. Osoby te były leczone w oddziale chorób wewnętrznych, chorób płuc i gruźlicy, w oddziale chirurgii, położniczo-ginekologicznym oraz na pediatrii – mówi w rozmowie z KochamRawe.pl, Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ w Rawie Mazowieckiej.

Co chwilę w przestrzeni publicznej pojawiają się plotki, że w rawskim szpitalu nie ma lekarzy, ani personelu pomocniczego. Słowem nie ma kto leczyć. Jest w tych plotkach choć ziarno prawdy?

Nie jest to prawdą. W ostatnim czasie, czyli po przejęciu szpitala przez SPZOZ, sukcesywnie zatrudniamy personel – zarówno lekarski jak pielęgniarski i pomocniczy. Pacjenci nie powinni się obawiać, że nie będzie miał kto ich leczyć.

Ilu pacjentów w skali miesiąca hospitalizowanych jest w rawskim szpitalu i na jakich oddziałach?

Tylko w styczniu tego roku przyjęliśmy do szpitala ponad 400 pacjentów. Osoby te były leczone w oddziale chorób wewnętrznych, chorób płuc i gruźlicy, w oddziale chirurgii, położniczo-ginekologicznym oraz na pediatrii.

Szpital za chwilę otrzyma nowy sprzęt od WOŚP i ten, którego zakup zapowiedział burmistrz Rawy Mazowieckiej. Co to będzie za sprzęt i jak on wpłynie na jakość świadczonych w szpitalu usług?

Od WOŚP otrzymaliśmy już lokalizator naczyń u dzieci, pompy infuzyjne i objętościowe, dziś przyjedzie aparat USG. Dodatkowo mają jeszcze być dostarczone kardiomonitory, lampa na statywie, bilirubinometr, pulsoksymetry, wagi elektroniczne.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej chce przeznaczyć na doposażenie szpitala znaczną kwotę, która w pierwszej kolejności pozwoli doposażyć pracownię endoskopii, a następnie blok operacyjny. Dzięki temu sprzętowi, będzie można szybko wykonać badania (gastroskop i kolonoskop z myjnią), a co za tym idzie pojawi się możliwość przeprowadzenia większej ilości badań.

Pozostały sprzęt od WOŚP i od Miasta uzupełni przede wszystkim braki lub pozwoli na wymianę aparatury na nowocześniejszą.

Czego w rawskim szpitalu nie musimy już się wstydzić, a jaki sprzęt koniecznie by się przydał?

W chwili obecnej świadczymy usługi na dobrym poziomie i możemy zaoferować większy wachlarz, choćby badań diagnostycznych typu USG, tomografię komputerową lub badania endoskopowe.

Uważam, że najpotrzebniejszy sprzęt właśnie otrzymamy od WOŚP i od Burmistrza Miasta. W chwili obecnej marzy mi się wymiana wszystkich łóżek szpitalnych na bardziej wygodne i nowoczesne. Zakup nowego autoklawu również jest sprawą priorytetową. Jak widać jest jeszcze morze potrzeb, ale wierzę , że powoli uda się wszystko pozyskać.

Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.
Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Nasz szpital z zewnątrz wygląda ładnie, nieco gorzej wyglądają niektóre sale. Jest szansa, że remonty będą przeprowadzane?

Tak. Jest przygotowywany projekt dostosowania wnętrz do wymogów Ministerstwa Zdrowia, więc będziemy starali się małymi krokami wykonywać remonty poszczególnych oddziałów. Oczywiście wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, ale tu liczę na pomoc Starostwa Powiatowego, które zawsze wspiera nasze działania.

Sytuacja finansowa szpitala nie jest najlepsza, głównie ze względu na nadwykonania, za które Narodowy Fundusz Zdrowia płaci bardzo niechętnie, ale i w tym zakresie pojawiło się ostatnio małe światełko. Proszę wytłumaczyć czytelnikom czym są te nadwykonania i dlaczego NFZ powinien za nie płacić?

Szpital otrzymuje pewną pulę pieniędzy od NFZ i to jest 100%, które powinniśmy wykorzystać na leczenie pacjentów. Jeśli przyjmiemy więcej pacjentów do szpitala i przekroczymy przyznany ryczałt na dany oddział, czy poradni, to jest to nadwykonanie tego ryczałtu. NFZ może za nie zapłacić po okresie rozliczeniowym. I tak np. za 2018 rok rozliczenie nastąpiło w lutym tego roku.

Jak widać, przez pewien okres, musimy finansować się sami i ponosić koszty, nie mając pewności czy otrzymamy zwrot z NFZ. W 2018 roku wykonaliśmy dość duże nadwykonanie – około 30% ponad przyznany ryczałt. Fundusz zwróci nam tylko ok. 20 % tego nadwykonania, a zatem pozostałe 10% musimy pokrywać z własnego budżetu. Jednak nie wyobrażam sobie, abyśmy przestawali leczyć pacjentów, gdy kontrakt się kończy.

Możemy zapewnić mieszkańców Rawy i całego Powiatu Rawskiego, że gdyby musieli skorzystać z usług rawskiego szpitala (obyśmy wszyscy byli zdrowi), to mogą liczyć na diagnozę, leczenie, opiekę i obsługę na odpowiednim, fachowym, poziomie?

Oczywiście, że tak. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Należy jednak pamiętać, że jest to szpital I stopnia referencyjności i na takim poziomie zapewniamy świadczenia. Pozostałe przypadki musimy kierować do bardziej wyspecjalizowanych szpitali. Personel szpitala jest bardzo zaangażowany w swoją pracę i zapewniam, że wykonuje usługi na najwyższym poziomie.

*Materiał powstał przy współpracy z Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author