Segregacja odpadów – praktycznie i konkretnie

To już trzeci i ostatni odcinek naszego cyklu redakcyjnego poświęconego ochronie środowiska i gospodarce odpadami. W dwóch poprzednich wydaniach gazety „KochamRawe.pl – magazyn opinii”, w merytorycznej współpracy z oddziałem ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim prezentowaliśmy gospodarkę odpadami trochę „od kuchni” – mogliście Państwo zapoznać się z realiami pracy pracowników komunalnych oraz z zasadami, według których należałoby tworzyć miejsca gromadzenia odpadów czyli altanki śmietnikowe. Dzisiaj, w ostatniej części, przedstawimy praktyczne wskazówki jak w swoim gospodarstwie domowym postępować, aby segregacja odpadów była prostsza i właściwa.
A jak wskazują doświadczenia mieszkańców wielu miejscowości w całej Polsce, to nie jest wcale oczywista wiedza. W powiecie rawskim poziom świadomości ekologicznej mieszkańców nie jest wcale taki niski, ale często na co dzień wielu z nas spotyka się z sytuacją, kiedy nawet mając świadomość i chęć zrobić coś tak, aby było to przyjazne dla środowiska – po prostu nie wiemy jak to zrobić, albo nie rozumiemy dlaczego coś powinien zrobić w określony sposób. Bierzemy zatem dzisiaj „na warsztat” te zagadnienia, które mają naprawdę praktyczny i wymierny wpływ na jakość i komfort naszej codziennej „akcji-segregacji”.
Po pierwsze – po co jest segregacja odpadów „u źródła”?
„U źródła” czyli tam, gdzie opakowania i inne rzeczy po wykorzystaniu „stają się” odpadami – w naszych domach i mieszkaniach. Jak przeanalizujemy jakie odpady „wychodzą” od nas, zauważymy, że około 30% z nich to bioodpady (jedzenie niedojedzone lub zmarnowane, obierki itp.), więcej niż połowa to opakowania, a zaledwie garstka to odpady resztkowe, których nie segreguje się do kolorowych pojemników, tylko wyrzuca do pojemnika czarnego oraz odpady niebezpieczne, takie jak przeterminowane lekarstwa, farby czy lakiery itp., których nie wyrzucamy do żadnego kosza, tylko oddajemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (adres i zasady dostarczania odpadów do PSZOK znajdziesz na stronie internetowej swojego urzędu gminy. Podstawowym zadaniem segregacji w naszych domach jest oddzielić od opakowań bioodpady i odpady niebezpieczne. Dlaczego? Bo opakowania zabrudzone, pomoczone resztkami jedzenia, fusami z kawy czy herbaty, rozlanymi płynami, rozgotowanymi warzywami, obierkami itd. będą trudne do doczyszczenia i rozsortowania (a przez to proces czyszczenia będzie droższy – będzie to w konsekwencji zwiększać wysokość naszych opłat za wywóz odpadów), a nieraz, przy dużym zabrudzeniu, będą po prostu stracone dla recyklingu, zwłaszcza papier i tektura. I zamiast uzyskać z nich surowce wtórne – będziemy musieli zapłacić za ich przechowywanie na składowisku, albo zapłacić za transport do odległych instalacji termicznego przetwarzania odpadów, bo przecież miejsce na składowiskach kiedyś się skończy – i to chyba szybciej niż byśmy chcieli, bo przypomnijmy, że statystyczny Polak wytwarza rocznie już ponad 330 kg odpadów! W efekcie będzie to tworzyć większe koszty naszej gospodarki odpadami – czyli nasze indywidulane opłaty będą na pewno rosnąć. Właściwa segregacja u źródła pomaga nam w utrzymaniu kosztów wywozu.
Po drugie – każdy z nas może być mistrzem logistyki
czyli pilnujmy terminów odbioru odpadów i składujmy je w sensowny sposób. Jeśli chodzi o harmonogram odbioru to – i jest to bardzo istotne – termin oznacza nie tylko datę, ale i godzinę, kiedy nasze odpady powinny być przygotowane do zabrania przez firmę je odbierającą. W praktyce – warto wpisać sobie przypomnienie do kalendarza, np. w telefonie komórkowym, i wystawiać odpady wieczorem dnia przed odbiorem (zwłaszcza łatwo nam zapomnieć o terminie odbioru wielkich gabarytów, bo te są odbierane rzadziej). Co bardzo ważne, jeśli zgodnie z grafikiem moje odpady mają być odbierane między np. godziną 7 a 15, to muszą być przygotowane na 7:00. Jeśli wystawimy je na czas lub trochę przed czasem, mamy gwarancję, że firma odbierze je oznaczonego dnia. Ale jeśli się spóźnimy np. o godzinę i śmieciarka przejedzie, to już przecież po nasze odpady nie wróci, bo brak odpadów wystawionych do zabrania o wyznaczonej porze, dla załogi śmieciarki oznacza, że odpadów do odbioru po prostu nie ma. W konsekwencji nasze wystawione za późno odpady będą czekały na kolejny termin odbioru, będą nam zagracać miejsce, szpecić, będziemy się tym także wszyscy niepotrzebnie denerwować. Zatem – nasza rzetelność i mądre przygotowanie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów.
Istotne jest również, abyśmy nasze odpady wystawiali tak, aby były widoczne dla nadjeżdżającej śmieciarki i aby był do nich łatwy dostęp. Jeśli np. wielkie gabaryty przygotujemy do wywozu, ale ustawimy je np. z tyłu pojemnika i nie będzie ich widać z szoferki nadjeżdżającej śmieciarki, albo umieścimy je gdzieś daleko z boku, to niekoniecznie będą one wyglądały na wystawione do zabrania. Pamiętajmy – odpady do zabrania wystawiajmy najlepiej wieczorem dzień wcześniej i umieszczajmy je w miejscach widocznych i z łatwym dostępem.
Po trzecie – ale bardzo, bardzo ważne: BEZPIECZEŃSTWO
Pamiętajmy, aby nasze odpady, zwłaszcza wielkie gabaryty wystawiać i układać tak, aby nie przewracały się, nie wysypywały i nie zagrażały bezpieczeństwu innych osób ani zwierząt. Pamiętajmy także o zachowaniu dystansu od samochodów-śmieciarek. Z szoferki samochodu ciężarowego widzi się zupełnie inaczej niż z perspektywy pieszego czy kierowcy samochodu osobowego – tzw. „martwe strefy” widoczności kierowcy w samochodach ciężarowych są większe i występują przed maską samochodu, z boku, z tyłu (obrazuje to zdjęcie obok). Dlatego śmieciarki mają oznakowania „zachowaj odstęp 2 m”. PAMIĘTAJMY, NIGDY NIE PODCHODŹMY DO ŚMIECIARKI OD TYŁU, a jak chcemy mieć pewność, że kierowca nas widzi, zachowujmy z nim kontakt wzrokowy! Jeśli nawet my widzimy kierowcę, ale nie mamy pewności, że kierowca zauważył nas – nie wchodźmy na ulicę przed takim samochodem, ani nie podchodźmy do jego boków. To naprawdę kwestia naszego zdrowia i życia.
Po czwarte – a po co jest w ogóle ta cała segregacja odpadów?
Bez segregacji odpadów nie ma recyklingu, czyli takiego postępowania z opakowaniami i innymi przedmiotami, aby mogły trafić one do przetworzenia lub innego ponownego wykorzystania. Chodzi o to, aby te surowce i materiały, które już są o obiegu gospodarczym, jak najdłużej w tym obiegu pozostały. Dzięki temu nie musimy pozyskiwać surowców pierwotnych czyli oszczędzamy przyrodę, oraz zmniejszamy zużycie energii i wody w produkcji nowych wyrobów. Innymi słowy: segregując odpady zgodnie z zasadami i rzetelnie przygotowując je do odbioru, w rzeczywisty choć prosty sposób postępujemy jak dobry gospodarz i naprawdę chronimy środowisko.
*Materiał powstał przy współpracy partnera – firmy ENERIS Surowce z Tomaszowa Mazowieckiej.