Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Średniowieczne jatki miejskie odkopane pod ul. Krakowską w Rawie

Podczas przebudowy ulicy Krakowskiej robotnicy odsłonili dobrze zachowane fragmenty pochodzących najprawdopodobniej z XV wieku jatek miejskich – czyli dawnych sklepów zlokalizowanych przy ówczesnym rynku. Teraz na miejscu pracują archeolodzy, którzy proszą mieszkańców miasta, aby nikt nie wchodził na teren wykopalisk.

Kup książkę ze zdjęciami z zakończenia Oktawy Bożego Ciała w Rawie i o historii dywanu kwiatowego u oo. Pasjonistów>>>

– Na podstawie znalezionych monet i ceramiki oceniam, że fragmenty jatek prawdopodobnie pochodzą z XV wieku – mówi w rozmowie z KochamRawe.pl archeolog Maciej Milczarek. – Obszar nie jest jeszcze dokładnie przebadany, więc w tej chwili trudno powiedzieć ile kramów tu się znajdowało. Hipotezy będzie można snuć dopiero po dokładnym zdokumentowaniu wszystkich znalezisk – dodaje pracujący na miejscu archeolog.

Na podstawie dotychczas znalezionych zabytków można domniemywać, że udało się odkopać fragmenty zakładu krawieckiego (znaleziono igły do szycia). A także jatek, w których sprzedawano mięso – o czym świadczy obecność kości zwierzęcych. – W jatce najbardziej wysuniętej na północ (od ul. Warszawskiej) jest bardzo duża ilość szczątków zwierzęcych: kóz, krów i owiec – wylicza Maciej Milczarek.

Po przeprowadzeniu dokładnych prac archeologicznych i przygotowaniu dokumentacji całego znaleziska, fragmenty drewnianych bali zostaną wysłane do badań dendrochronologicznych, aby dokładnie ustalić okres, z którego pochodzi drzewo.

Przed archeologami jest odkrywanie poszczególnych warstw znaleziska i schodzenia w głąb ziemi, aż do warstwy pierwotnej. Tak, aby z ziemi wydobyć wszystkie ocalałe do współczesności przedmioty. Ostatecznie jednak, po wykonaniu pełnej dokumentacji i wymaganych przez nadzór konserwatorski prac, pozostałości po jatkach zostaną wydobyte, tak, aby móc kontynuować prace budowlane na ul. Krakowskiej.

Niestety znalezisko nie zostanie wyeksponowane jako atrakcja turystyczna, gdyż jak twierdzą specjaliści, konserwacja wydobytych fragmentów drewna, wybudowanie dla nich sarkofagu ze stałą wilgotnością, mogłoby kosztować nawet kilka milionów złotych.

W czasie rewitalizacji przestrzeni miejskiej centrum Rawy, archeolodzy nie raz będą mieli jeszcze okazję odkrywać pozostałości po dawnej zabudowie naszego miasta. Już teraz wiadomo, że prawdopodobnie do przebadania są fragmenty dawnej kamienicy i byłego ratusza.

Niedawno zakończyły się prace przy ul. Mazowieckiej i Kilińskiego, gdzie z terenu dawnego cmentarza wydobyto szczątki ponad 40 zmarłych. Wszystkie one, po przebadaniu i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, zostaną złożone w kryptach kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author