Categories Powiat Rawski

Stanowisko Samorządów Powiatu Rawskiego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola. Precz z małodusznością, precz ze zwątpieniem. Ludowi, który jest potęgą, wątpić nie wolno ani rezygnować nie wolno! Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko – majątek, krew i życie, bo ta ofiara stokrotnie się opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby.

Wincenty Witos, 20 lipca 1920 r.

Samorządy Powiatu Rawskiego zebrane na uroczystej, połączonej sesji Rad: Powiatu Rawskiego, Gminnych i Miejskich 14 sierpnia 2020 roku, czcząc pamięć żołnierzy i tysięcy ochotników, którzy na przedpolach Warszawy bronili niepodległości Rzeczypospolitej, w 100-lecie Cudu nad Wisłą w imieniu mieszkańców Ziemi Rawskiej składają hołd bohaterom tych wydarzeń.

Bitwa Warszawska to przełomowe wydarzenie dla Odrodzonego Państwa Polskiego. Pozwoliła utrzymać odzyskaną niepodległość. Ochroniła również poturbowaną wojną światową Europę przed bolszewicką rewolucją.

Takie zwycięstwo wszystkich Polaków nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojska Polskiego przez Rząd Obrony Narodowej. Na jego czele stanął polityk wywodzący się z ruchu ludowego Wincenty Witos – jeden z najważniejszych twórców polskiej niepodległości. W nim widziano prawdziwego przywódcę. To jemu powierzono kierowanie rządem w najtrudniejszych momentach wojny polsko-bolszewickiej, widząc męża stanu zdolnego zjednoczyć skłóconych polityków, ale również zdolnego zmobilizować społeczeństwo do zwiększenia wysiłku na rzecz obronny Ojczyzny.
Premier Wincenty Witos z zaangażowaniem i ogromną determinacją zrealizował powierzone mu przez Ojczyznę zadanie. Przeciwstawiał się strachowi i defetyzmowi. Wspierał Wodza Naczelnego powołując pod broń kolejne roczniki synów polskiej ziemi. W swojej odezwie do włościan z 30 lipca 1920r. tak pisał: „Kto z Was zdolny do noszenia broni, na front! Dzisiaj największy obowiązek każdego Polaka to służba w obronie Ojczyzny. Na polu walki, na froncie, jest dzisiaj miejsce dla każdego, kto broń udźwignąć potrafi. Inni dać muszą ofiarę z pracy i mienia […]. Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko, majątek, krew i życie, bo ta ofiara się stokrotnie opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby!”

Odsłaniając tablicę pamiątkową Wincentego Witosa społeczeństwo Powiatu Rawskiego oddaje hołd uczestnikom walk o Warszawę w stulecie wielkiego Zwycięstwa. Oddaje hołd również premierowi Rządu Obrony Narodowej Wincentemu Witosowi jako temu, który to Zwycięstwo współtworzył.

100. lecie tych wydarzeń świętujmy godnie i świadomie. Z dumą przechowujmy w narodowej pamięci wspomnienia o Cudzie nad Wisłą. Ważne jest, abyśmy oddając cześć tym, którzy oddali swe życie, by mógł ziścić się sen o samostanowieniu, jako obywatele wspólnie świętowali i czerpali dumę z tych wydarzeń.

Rocznica ta, skłania zarówno do zadumy nad okresem walk o przywrócenie suwerennego bytu, jak i do refleksji nad dzisiejszym poczuciem patriotyzmu.

To nieodłączna część naszej historycznej tożsamości i dziedzictwa.

Obrona odrodzonej Ojczyzny dokonała się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author