Pukinin i Rawa: Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w szkołach
Po przerwie spowodowanej epidemią powróciły Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Szkole Podstawowej w Pukininie oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej.
Szkoła Podstawowa w Pukininie
obchodziła swój XI Tydzień w dniach od 20 do 25 marca. Temat wiodący: “Tajemnica chleba: praca ludzi i dar nieba” był zgłębiany pod hasłem: “Nie zabraknie chleba, kiedy ludzką pracę wzbogaci dar z nieba”. Po niedzielnej Mszy św. w kościele Ojców Pasjonistów z udziałem dzieci, rodziców i nauczycieli, w poniedziałek odbył się Apel w szkole połączony z oglądaniem krótkich filmów o całej niezwykłej tajemnicy chleba: od pola, przez młyn i piekarnię, aż do rodzinnego stołu.
W ciągu Tygodnia uczniowie poznawali przysłowia o chlebie, odkrywali zwyczaje związane z chlebem, przypominali sobie piękne ojczyste tradycje wyrażające szacunek jakim w naszym narodzie otaczany jest chleb. Był też dzień poświęcony konkursom na znajomość zbóż i pieczywa oraz recytacji poezji o chlebie.
Finałem Tygodnia było wspólne spożywanie chleba, które podkreślało jedność społeczności szkolnej, na wzór chleba, który jednoczy wiele ziarenek. Ten niezwykły symboliczny finał miał dodatkowe wzmocnienie emocjonalne i moralne przez to, że uczestnikami tych wydarzeń były również dzieci z opiekunkami z Ukrainy.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Rawie Mazowieckiej
przeżywała w tym roku swoje spotkania z wartościami, które niesie kultura chrześcijańska już po raz dwudziesty pierwszy w dniach od 27 marca do 1 kwietnia.
Tym razem temat brzmiał: “Piosenka religijna”, a spotkania odbywały się pod hasłem: “Dzieci śpiewają, Boga wychwalają, ludziom radość dają”.
Tydzień, tradycyjnie rozpoczęła wspólna modlitwa dzieci, rodziców i nauczycieli w Małym Kościółku. Poniedziałkowy Apel Szkolny, który wprowadzał w tematykę spotkań i przedstawiał historię rozwoju piosenki religijnej na świecie i w Polsce odbył się w 4. grupach i zakończył pobraniem tekstów różnych piosenek religijnych, które dla dzieci miały być podstawą do osobistych przemyśleń.
W kolejnych dniach młodsze dzieci wykonywały ramki do wartościowych cytatów czy sentencji z dziecięcych piosenek religijnych, a wszyscy uczniowie poznawali w Galerii najważniejszych wykonawców piosenek religijnych w naszym kraju oraz adresy stron internetowych, na których można więcej zapoznać się z ich twórczością.
W czwartek szkolne korytarze wypełniły się śpiewem piosenek z towarzyszeniem gitary podczas kilku przerw między lekcjami w ramach koncertu “Śpiewać każdy może”.
Wreszcie w auli klasztoru, uczniowie w kilku grupach, oglądali na ekranie występy solistów i zespołów polskich i zagranicznych wykonujących piosenki religijne i głosowali na najlepsze wykonanie w ramach “Eurowizji Piosenki Religijnej”.
Na zakończenie należy się podziękowanie dzieciom, młodzieży, nauczycielom, katechetkom i dyrekcjom obydwu szkół za wspólne odkrywanie wartości naszej kultury, dzielenie się nimi z innymi oraz współpracę w tym co dobre i piękne.
O.J.