Wybory samorządowe. Kiedy się odbędą? Jak wygrać wybory samorządowe?

Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej wiosną 2024 roku. Kadencja, która wtedy się zakończy, będzie najdłuższą z dotychczasowych, gdyż trwać będzie prawie 5,5 roku. Już teraz warto się przygotować do tych wyborów i kampanii wyborczej. Jak wygrać wybory samorządowe 2024?
Wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2023 roku.
29 września 2022 roku Sejm wydłużył kadencję samorządu do 30 kwietnia 2024 roku.
Swoją decyzję sejmowa większość argumentowała tym, że jesienią 2023 roku odbywać się będą wybory parlamentarne i Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie w stanie w tym samym czasie przeprowadzić wyborów do samorządów: gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz do Sejmu i Senatu.
Kiedy więc odbędą się wybory samorządowe?
Z racji tego, że 31 marca 2024 roku przypada Wielkanoc, to pierwszym realnym terminem, w którym mogłaby się odbyć pierwsza tura wyborów samorządowych byłaby pierwsza niedziela kwietnia 2024 roku.
Jak wygrać wybory samorządowe 2024?
Wielu obecnym samorządowcom, a także przyszłym kandydatom, wydaje się, że czasu jest tak dużo do najbliższych wyborów samorządowych, że nie trzeba jeszcze myśleć o kampanii.
Nic bardziej mylnego.
– Świadomi politycy i samorządowcy, zwłaszcza ci, którzy piastują aktualnie mandat radnego, czy też wójta, burmistrza, prezydenta, starosty albo marszałka, już teraz prowadzą swoją kampanię wyborczą – mówi Robert Stępowski, doradca kandydatów, ekspert marketingu politycznego i terytorialnego. – Nie oznacza to, że wszyscy robią to efektywnie, wykorzystując posiadany potencjał. Częściej wręcz bardzo skromnie korzystają z potencjału możliwości i narzędzi, którymi dysponują, dając tym samym duże szanse na wygranie wyborów swoim kontrkandydatom, którzy dziś być może są jeszcze poza polityką – dodaje Stępowski.
Najłatwiej kampanię wyborczą prowadzić w mediach społecznościowych. Dlaczego?
Powodów, dla których powinieneś korzystać z mediów społecznościowych, aby budować swoja markę osobistą w mediach społecznościowych (a dokładniej rzecz ujmując aby efektywnie ją komunikować) jest kilka:
- Są tanie i możesz obsługiwać je sam
- Możesz na bieżąco komentować życie społeczne i polityczne, reagując na to co dzieje się „tu i teraz”
- Możesz obserwować w która stronę podążają trendy w dyskusjach, społeczne emocje i oczekiwania
- Możesz rozmawiać z ludźmi – potencjalnymi wyborcami nie wychodząc z domu czy zza biurka swojego gabinetu.
PAMIĘTAJ!
Kampania wyborcza prowadzona wyłącznie w mediach społecznościowych nie musi jednak doprowadzić do zwycięstwa w wyborach samorządowych.
Z komunikatami marketingowymi kandydat powinien być wszędzie tam, gdzie są jego wyborcy. Oczywiście zawsze komunikat powinien być dostosowany do grupy docelowej. Nieco innych komunikatów, języka i formy będziemy używać chcąc docierać do młodzieży, innej do klasy średniej, a jeszcze innej do emerytów i rencistów oraz osób słabiej wykształconych.
Od czego zacząć samorządową kampanię wyborczą?
– Kiedy już utwierdzisz się w przekonaniu, że chcesz kandydować, przygotuj sobie strategię swojej kampanii wyborczej. Być może brzmi to groźnie, ale przede wszystkim chodzi o bardzo dokładny plan swojej kampanii wyborczej z planem komunikacji marketingowej – zachęca ekspert Robert Stępowski, który jest także autorem książki „Marketing polityczny. Jak wygrać wybory? Praktyczny poradnik dla kandydatów”.
– Zgłasza się do mnie coraz więcej przyszłych kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnych, abym pomógł im przygotować się do nadchodzących wyborów. Mozliwości współpracy jest wiele. Może to być tylko jednorazowa konsultacja, która pozwoli kandydatowi oszacować swoje możliwości i uświadomić sobie pewne ryzyka związane z kandydowaniem. Może to również być stała współpraca, podczas której jestem do dyspozycji kandydata na każdym etapie kampanii. Odpowiadam na pojawiające się pytania. Pomagam zapobiegać i wychodzić z sytuacji kryzysowych – jeśli takie się pojawią – opowiada Robert Stępowski.
– We współpracy z kandydatami jestem bardzo pragmatyczny. Uważam, że kampania wyborcza ma być przede wszystkim efektywna, a nie koniecznie efektowna i szalenie droga – podsumowuje Robert Stępowski, który pomaga samorządowcom w komunikowaniu się z mieszkańcami, a kandydatom w wygraniu wyborów samorządowych.
Przeczytaj więcej na PromocjaMiastiRegionow.pl