Zapalenie trzustki — objawy, leczenie
Trzustka to gruczoł, który położony jest za żołądkiem i w okolicach dwunastnicy. Transportuje enzymy trawienne do jelita cienkiego przez przewód trzustkowy. Enzymy te biorą udział w trawieniu białek, tłuszczów, węglowodanów. Trzustka wytwarza też hormony insulinę oraz glukagon. Hormony te pomagają organizmowi wykorzystać glukozę pobieraną z pożywienia na energię. Zapalenie trzustki to poważne schorzenie, które może prowadzić nawet do nowotworu.
Objawy zapalenia trzustki
Ostre zapalenie trzustki pojawia się nagle i zwykle trwa krótko. Przewlekłe zapalenie trzustki trwa dłużej i nie ustępuje samoistnie. Wymaga bardziej specjalistycznego leczenia. Każda forma choroby może spowodować poważne powikłania. W poważniejszych stanach może nastąpić krwotok, uszkodzenie tkanki i zakażenie. Enzymy i toksyny mogą dostać się do krwi, uszkadzając serce, płuca i nerki lub inne narządy.
Objawy ostrego zapalenia trzustki:
- Ból brzucha, tuż pod żebrami, jest zwykle głównym objawem. Zwykle narasta szybko i może trwać kilka dni. Ból może promieniować do pleców. Ból może być nagły i intensywny lub może zaczynać łagodnie.
- Wymioty
- Gorączka
- Obrzęk brzucha
Ostre zapalenie trzustki może być poważną, zagrażającą życiu chorobą z wieloma powikłaniami. Ostre zapalenie trzustki występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Schorzenie to często występuje jako skutek kamieni żółciowych. Większe ryzyko zachorowania mają także osoby spożywające w nadmiarze alkohol.
Leczenie zapalenia trzustki
Leczenie zależy od ciężkości ataku i etapu choroby. Czy występuje sama, czy wraz z innymi chorobami. Jeśli nie występują powikłania ze strony nerek czy płuc, ostre zapalenie trzustki zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach, czy nawet godzinach. Zasadniczo leczenie ma na celu wspieranie ważnych funkcji organizmu i zapobieganie poważnym powikłaniom. W bardzo poważnych stanach, niezbędny jest pobyt w szpitalu, gdzie przeprowadzane jest leczenie wieloaspektowe.
O ile przewód trzustkowy lub przewód żółciowy nie jest zablokowany przez kamienie żółciowe, ostry atak trwa zwykle tylko kilka dni. W ciężkich przypadkach osoba może wymagać karmienia dożylnego przez 3 do 6 tygodni, podczas gdy trzustka powoli się goi.
Ostre zapalenie trzustki może być przyczyną problemów z oddychaniem, a to z kolei może powodować niedotlenienie różnych tkanek i mózgu. W ciężkim stanach pacjent może wymagać podania tlenu, a nawet respiratora.
Ostre zapalenie trzustki może czasami powodować niewydolność nerek. W takim przypadku konieczna będzie dializa, aby pomóc nerkom usunąć produkty przemiany materii z krwi.
W niektórych przypadkach w celu wyeliminowania bólu, a także poprawy zdrowia i uratowania życia konieczna jest operacja. Operacja może obejmować drenaż powiększonego przewodu trzustkowego lub usunięcie części trzustki. Nieleczone choroby trzustki mogą prowadzić nawet do nowotworu tego narządu, który jest niezwykle ciężki do wyleczenia i ma bardzo złe rokowania.
Dieta w zapaleniu trzustki
Bardzo ważna w procesie leczenia jest prawidłowa dieta. Dieta na trzustkę powinna przede wszystkim być pozbawiona alkoholu, ponieważ może pogorszyć ból i wywołać obrzęk trzustki. Stosuj dietę niskotłuszczową. Wybieraj chude mięsa. Wiele ryb, na przykład łosoś, pstrąg jeziorny, tuńczyk i śledź, dostarcza zdrowego tłuszczu omega-3. Ale unikaj ryb w oleju, takich jak sardynki, makrela. Mięso jedz pieczone, grillowane lub przygotowane na parze. Codziennie pij lub jedz odtłuszczone, lub odtłuszczone mleko, jogurt, ser lub inne produkty mleczne.
*ARTYKUŁ SPONSOROWANY