Zastosowanie dronów w magazynach to rzeczywistość czy fantastyka?

Pomysł zastosowania dronów w nowoczesnych magazynach nie jest niczym nowym, jednak od niedawna możemy obserwować wzrost zainteresowania tą koncepcją, również ze strony firm projektujących rozwiązania technologiczne dla przemysłu i logistyki. Stale rośnie zapotrzebowanie na sprzęty i systemy, które są w stanie przetwarzać wiele informacji w krótkim czasie i sprostać wyzwaniom złożonych łańcuchów dostaw. W erze cyfrowej transformacji przemysłu zastosowanie dronów w magazynach przestaje być mrzonką rodem z komiksów science fiction, a staje się realną perspektywą, której urzeczywistnienia możemy spodziewać się nawet w najbliższych latach.
Zastosowanie dronów w magazynach — przykłady
Drony to inaczej bezzałogowe statki powietrzne. Ich konstrukcja pozwala im unosić się i manewrować w powietrzu, a sterowane są autonomicznie lub zdalnie przez operatora pozostającego w zasięgu sygnału. Urządzenia te zaprojektowane zostały na potrzeby armii, ale z czasem weszły też do użytku cywilnego, gdzie używane są m.in. do fotografowania dużych połaci ziemi z lotu ptaka. Ich praktyczność oraz mnogość zastosowań nie umknęły uwadze innowatorów przemysłu, którzy dostrzegają w nich duży potencjał i już teraz pracują nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby zwiększyć wydajność łańcucha dostaw dzięki wykorzystaniu dronów. Oto kilka przykładów potencjalnych zastosowań bezzałogowców w obiektach logistycznych.
Kontrola stanów magazynowych
Jedno z potencjalnych zastosowań dronów, na które zwracają uwagę eksperci, to możliwość przeprowadzania z ich pomocą szybkiej i precyzyjnej inwentaryzacji. Urządzenie mogłoby z łatwością podlatywać do kolejnych pięter regału i skanować kody kreskowe, tekst lub inne oznaczenia, a następnie wysyłać dane do chmury. Z dronami kontrole stanów magazynowych stałyby się nie tylko szybsze i tańsze, lecz również bezpieczniejsze — pracownicy nie musieliby sami udawać się na wyższe piętra regału.
Ochrona terenu obiektu
Magazyny to obiekty pełne cennych towarów, dlatego tak ważne jest dbanie o ich bezpieczeństwo i zabezpieczenie ich terenu przed osobami nieupoważnionymi. Wyposażone w kamerę drony mogłyby obserwować zarówno przestrzeń wokół magazynu, jak i jego wnętrze.
Przenoszenie ładunków
Drony to urządzenia, które z powodzeniem mogą przenosić mniejsze ładunki. Dzięki tej cesze mogłyby być nieocenionym elementem infrastruktury magazynu lub hali produkcyjnej, dostarczając w wyznaczone miejsca drobne części, narzędzia czy małe paczki. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na znaczną oszczędność przestrzeni w magazynie — drony mogłyby poruszać się np. nad regałami lub w innych miejscach, w których nie będą przeszkadzać pracownikom.
Nowoczesne magazyny — technologia dla w służbie wydajności
Nowoczesne magazyny to obiekty naszpikowane technologią, niekiedy w dużej części autonomiczne i pozwalające do minimum zredukować zakres zadań wykonywanych przez człowieka. Charakterystyczne dla tych przestrzeni są liczne systemy ułatwiające identyfikację i klasyfikację przyjmowanych ładunków, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą mieć stałą kontrolę nad stanami magazynowymi i ich rozmieszczeniem w przestrzeni budynku. Nowoczesne powierzchnie przemysłowo-logistyczne ma w swojej ofercie firma Panattoni — lider tego rynku w Polsce i Europie. Informacje na temat działalności i aktualnych projektach dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.