Zbadaj znamiona. Bezpłatne badanie skóry pod kątem ryzyka czerniaka w Rawie
Każdy chętny może w Szpitalu św. Ducha w Rawie wykonać bezpłatne badanie skóry pod kątem ryzyka czerniaka. Trwa program profilaktyki nowotworów skóry „Zdrowy Promyk”. Są wolne miejsca i nowe terminy na badania. Nie trzeba mieć żadnych skierowań, wystarczy się zapisać. W dodatku osoby po 40. roku życia nie przechodzą kwalifikacji, kierowane są od razu na badanie wideo/dermatoskopem.
Badania będą wykonywane:
- CZERWIEC: 13.06, 27.06
- LIPIEC: 11.07, 14.07, 25.07
Szpital zaprasza na badania w ramach programu:
- osoby w wieku 18-39 lat
- osoby w wieku 40-64 lat,
które zamieszkują województwo łódzkie oraz nie mają zdiagnozowanego nowotworu skóry, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały konsultacji dermatologicznej wraz z badaniem wideo/dermatoskopowym w ramach NFZ.
Jak wygląda badanie?
- Osoby w wieku 40-64 lat umawiane są bezpośrednio do chirurga onkologa na badanie wideo/dermatoskopowe;
- Osoby w wieku 18-39 lat umawiane są w pierwszej kolejności do lekarza POZ na badanie kwalifikujące. Pacjent, u którego zostaną wykryte podejrzane zmiany zostanie skierowany na wizytę z badaniem wideo/dermatoskopowym;
Gdzie są badania?
Badania są wykonywane w Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14 w poradni onkologicznej. pok. 10
Jak się zapisać?
- Osobiście w Biurze Projektów SPZOZ Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14 (budynek administracji);
- telefonicznie: 729-059-508;
- e-mail: ue@szpitalrawa.pl; projekty@szpitalrawa.pl
- poprzez formularz na stronie https://profilaktykaczerniaka-rawa.pl/
O skutkach wpływu słońca na skórę, a także o tym, jak ją zabezpieczać w sezonie letnim opowiada dr Maciej Stańczyk, chirurg onkolog ze Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, który również zajmuje się pacjentami w ramach programu profilaktyki nowotworów skóry „Zdrowy Promyk”.
Czym jest opalenizna?
W największym skrócie: to jest nasza tarcza przeciwsłoneczna. Opalenizna to nic innego jak zabezpieczenie skóry przed promieniami UVA i UVB. Nasz organizm jest tak doskonale zbudowany, że w miesiącach szczególnego nasłonecznienia melanina, barwnik zawarty w naszej skórze, wydobywa się na jej powierzchnię, aby ją chronić. Ludzie mają różne poziomy melaniny, tym samym różne karnacje. Dlatego na przykład zaczerwieniona skóra to nie jest opalenizna, tylko oparzenie słoneczne. Musimy w tym miejscu koniecznie wyjaśnić czym jest opalanie. To każde, podkreślam, każde wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych, a zatem to nie tylko leżenie plackiem na plaży, to także spacer czy praca na słońcu. Nadmierne wystawianie się na słońce i brak odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem nie jest rozsądne i może źle się skończyć.
Co to znaczy odpowiednie zabezpieczenie skóry?
Skóra musi być cały czas nawilżona, nie wolno doprowadzić do jej wysuszenia! Wysuszona skóra jest jak ulica pełna dziur i zwężona tak, że służby ratownicze nie mogą interweniować w miejscu wypadku. Przed wyjściem na słońce należy kilka razy nawilżyć się kremem, a potem nałożyć krem z filtrem. Potem w ciągu dnia odsłonięte partie skóry wielokrotnie zabezpieczać kremem z antyoksydantami czy witaminami A, E czy D-panthenolem, najlepiej co dwie godziny. Nie wolno tego lekceważyć. Podam dowody. Otóż u mężczyzn złośliwy nowotwór skóry, czerniak występuje najczęściej na grzbiecie, zaś ku kobiet, na podudziach – czyli tam, gdzie najczęściej nie stosuje się zabezpieczeń przed słońcem!
Jak często powinno się kontrolować skórę u specjalisty?
Zawsze doradzam dwukrotną kontrolę skóry w ciągu roku. Pierwszy raz przed sezonem letnim, w marcu lub kwietniu, żeby mieć jej obraz, następnie w październiku czy listopadzie. Generalnie do pójścia na kontrolę skłonić powinna nas każda zmiana znamion. Zaniepokoić powinno, gdy staje się nieregularna, gdy zmienia barwę z ciemnej na białą lub odwrotnie, gdy wyrastają na niej włosy lub gdy wypadają z niej włosy, gdy zaczyna krwawić. Generalnie skłaniam się do rozwiązań anglosaskich, które zalecają usunięcie każdego znamiona powyżej 7 milimetrów. Pamiętajmy, że czerniak potrafi być bardzo cierpliwy i może przejawić się nawet kilkadziesiąt lat po pierwszej zmianie na skórze.
Projekt pn. „Zdrowy promyk. Projekt dla wdrożenia Programu profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców województwa łódzkiego” jest realizowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania wynosił ponad pół miliona złotych.