Zmiany w rawskich kościołach: 5 osób na mszy św. Co z Wielkanocą i Pierwszą Komunią Św.?
Tylko 5 osób może uczestniczyć w kościele na mszę św. W pierwszej kolejności wpuszczane są osoby, które zamówiły intencję. Rawskie parafie odwołały rekolekcje wielkopostne i Drogi Krzyżowe ulicami miasta, w tym najbardziej widowiskowe Misterium Męki Pańskiej, które co roku przygotowywała młodzież z parafii oo. Pasjonistów na Zamku Książąt Mazowieckich.
KLIKNIJ w ten link i poznaj nowego proboszcza parafii oo. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej>>>
Nowe zarządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające niezwykle restrykcyjne ograniczenia dla obywateli w poruszaniu się i gromadzeniu, dotyczą również udziału we mszach świętych. Dotychczas w kościele podczas jednej mszy św. mogło uczestniczyć 50 osób, teraz może to być tylko 5 osób.
Przypominamy, że wciąż obowiązuje dyspensa zwalniająca z uczestnictwa w niedzielnej mszy św.
Panująca epidemia koronawirusa i wprowadzone ograniczenia już spowodowały duże zmiany w kościelnym kalendarzu.
Wszystkie trzy rawskie parafie odwołały rekolekcje wielkopostne.
To samo dotyczy Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Nie odbędzie się Droga Krzyżowa w centrum Rawy, organizowana przez “Duży Kościół”. Drogę Krzyżową na Zamku Książąt Mazowieckich odwołali oo. Pasjoniści. Nie będzie też Drogi Krzyżowej na os. Zamkowa Wola.
Niedziela Palmowa i Triduum Paschalne w Rawie
Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba nie wydał jeszcze dekretu, w którym określałby zasady sprawowania liturgii w czasie Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. A to od jego decyzji zależy, jak będą postępować w czasie tych świąt i uroczystości proboszczowie rawskich parafii.
– Nie ma jeszcze takiej decyzji. Dostosujemy się do decyzji naszego biskupa – mówi krótko w rozmowie z KochamRawe.pl ks. Bogumił Karp, dziekan dekanatu rawskiego. W podobnym tonie wypowiada się również o. Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincjalny zgromadzenia oo. Pasjonistów: – Decyzje w sprawie organizacji liturgii podejmuje ordynariusz diecezji, w tym przypadku Ks. Bp Andrzej Dziuba. Dotychczas nie opublikowano jeszcze jego wytycznych w tej sprawie, ale na pewno się im podporządkujemy – zapewnia ojciec prowincjał w rozmowie z KochamRawe.pl
Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, odpowiednie wytyczne wydał już w swojej diecezji np. biskup diecezji warszawsko-praskiej. Zaleca on proboszczom ze swojej diecezji, aby zarówno w Niedzielę Palmową jak i w Triduum Paschalne podczas liturgii stosować się do zaleceń organów państwowych (5 osób w kościele), a także dokonania szeregu zmian w tradycyjnych obrzędach m.in: rezygnacji ze święcenia palm w Niedzielę Palmową, oddanie czci krzyżowi podczas liturgii Wielkiego Piątku tylko przez uklęknięcie lub skinienie głowy, bez całowania krzyża, rezygnacji z święcenia pokarmów, święcenia ognia i procesji z paschałem w Wielką Sobotę. Rezygnacji z procesji rezurekcyjnej w Wigilię Paschalną.
Prawdopodobnie w tym roku nie odbędzie się również tradycyjne obmycie stóp 12 mężczyznom w czasie liturgii Wielkiego Czwartku.
Jak jednak będą wyglądać obchody Wielkiego Tygodnia w diecezji łowickiej, o tym zapewne w najbliższych dniach zadecyduje tutejszy biskup ordynariusz, a do jego wskazówek zastosują się księża z Rawy.
Pierwsza Komunia Święta w Rawie
W związku z epidemią koronawirusa rawskie parafie nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej przesunięcia terminu Pierwszej Komunii Świętej. “W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi Pierwszej Komunii Świętej, informujemy, iż szczegóły tegorocznej uroczystości przekażemy w tygodniu po Świętach Wielkanocnych” – czytamy w dzisiejszych ogłoszeniach parafialnych parafii pw. NP NMP.
– W naszej parafii Pierwsza Komunia Święta została zaplanowana dopiero na 10 i 17 maja. Jest więc jeszcze trochę czasu, aby podjąć ostateczne decyzje i na pewno rodziców dzieci pierwszokomunijnych będziemy informować w pierwszej kolejności i na bieżąco o wszystkich naszych decyzjach – dodaje ks. proboszcz Bogumił Karp w rozmowie z KochamRawe.pl.
Decyzje o ewentualnym przełożeniu terminu Pierwszej Komunii Świętej nie zapadły także w parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata “na Sójczym”, ani u oo. Pasjonistów.
– Wydaje mi się, że w tej chwili jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie takich decyzji. Informację o ewentualnych zmianach opublikujemy niezwłocznie na stronie internetowej parafii i w mediach społecznościowych – podkreśla prowincjał o. Łukasz Andrzejewski.